Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Filary się kruszą

Pożar w Kościele

Kardynał Henryk Gulbinowicz (zmarły 16 listopada), arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, kardynał Stanisław Dziwisz. Kardynał Henryk Gulbinowicz (zmarły 16 listopada), arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, kardynał Stanisław Dziwisz. Leszek Kotarba/East News, Beata Zawrzel/Reporter, Studio Polityki
Hierarchiczny Kościół powołany w Polsce przez papieża Wojtyłę okazał się pełen grzechu, występku i pychy. Zraził do siebie wierzących i nie, a zwłaszcza najmłodsze pokolenia.
Arcybiskup metropolita waszyngtoński Theodore McCarrick zrzekł się godności kardynalskiej w 2018 r. a rok później został wydalony ze stanu duchownego.Manuel Balce Ceneta/AP/EAST NEWS Arcybiskup metropolita waszyngtoński Theodore McCarrick zrzekł się godności kardynalskiej w 2018 r. a rok później został wydalony ze stanu duchownego.

„Szambo wybiło i smród jest niebotyczny”. Tak dominikanin Paweł Gużyński skomentował dla „Gazety Wyborczej” reportaż Marcina Gutowskiego „Don Stanislao”. Przypomniał, że zarzuty o ukrywanie przez kardynała Stanisława Dziwisza pedofilii w Kościele nie są nowe.

Gdy przed laty alarmował o sprawie sam Paweł Gużyński, katolicki publicysta Tomasz Terlikowski nazwał go pałkarzem w habicie i pożytecznym idiotą. Dziś Terlikowski walczy z kościelną „lawendową mafią” i potępia gangrenę moralną toczącą Kościół rzymskokatolicki w Polsce. A przeciwko Gużyńskiemu wszczęto dochodzenie dyscyplinarne w jego własnym zakonie i wyeksportowano go do Holandii, kiedy wezwał do dymisji abp. Marka Jędraszewskiego i całego episkopatu w związku z kościelną kampanią przeciwko „tęczowej zarazie”. Takich sygnalistów było w polskim Kościele więcej, ale ich nie słuchano. Jednak to oni mieli rację. Potwierdzają to decyzje Watykanu.

Rzym przemówił w sprawach abp. Głódzia, biskupów Janiaka i Szkodonia (wszyscy nominowani przez Jana Pawła II), a ostatnio, zmarłego 16 listopada, kardynała Gulbinowicza. Dochodzenia kościelne przeciwko nim dotyczą chronienia księży krzywdzących bezbronne dzieci. Ten dramat obejmuje setki, może tysiące wiernych, którzy zaufali swoim kościelnym przewodnikom. A lista polskich biskupów wziętych pod lupę przez watykańską Kongregację Wiary jest dłuższa. Każda z ujawnianych spraw bulwersuje, wszystkie składają się na posępną opowieść o tym, jak Kościół w Polsce nie poradził sobie z tym wyzwaniem moralnym i duszpasterskim. Jak odwrócił się od ofiar, a stanął po stronie ich krzywdzicieli w przeświadczeniu, że tego wymaga dobro Kościoła.

Dziś patrzymy z osłupieniem, jak wielkie figury Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce odchodzą w niesławie i kłamstwie.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Temat z okładki; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Filary się kruszą"
Reklama