Kraj

Nie tylko taśmy. Deficyty logiki w obozie władzy

Daniel Obajtek podczas konferencji dot. fuzji Orlenu z Lotosem. 2020 r. Daniel Obajtek podczas konferencji dot. fuzji Orlenu z Lotosem. 2020 r. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
Afera z „obajtkowymi” taśmami ujawnia poważny deficyt logiki w Zjednoczonej Prawicy. Od dawna jednak wiadomo, że ład demokratyczny sprzyja logice, a autorytarny – nie.

Logikę często określa się jako naukę o poprawnym rozumowaniu. Dzieli się ją na semantykę (logiczną teorię języka), logikę formalną (o wynikaniu logicznym) i metodologię nauk (zajmującą się uzasadnianiem twierdzeń). Zadaniem logiki jest m.in. ustalenie ogólnych zasad stosowanych w poprawnej praktyce argumentacyjnej, tj. takiej, która (a) stosuje precyzyjny język, (b) korzysta z rozumowań dedukcyjnych, zawsze prowadzących od prawdziwych przesłanek do prawdziwych wniosków, lub indukcyjnych, które ograniczają możliwość wyprowadzenia fałszywych wniosków z prawdziwych przesłanek, (c) operuje uzasadnionymi zdaniami w toku argumentacji.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021