Kraj

Zagubiona koalicja i opozycja. Polityka w covidowej mgle

Jak ułoży się nasza polityka, kiedy już wyjdziemy z covidowej mgły? Zdjęcie z sali plenarnej Sejmu Jak ułoży się nasza polityka, kiedy już wyjdziemy z covidowej mgły? Zdjęcie z sali plenarnej Sejmu Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dziwne sondaże, jeszcze dziwniejsze transfery, przenoszone projekty i ogólna niemoc. Kolejna fala pandemii pogrążyła życie polityczne, zamieniając je w grzęzawisko. Co się z tego wyłoni?

Dwa ostatnie sondaże Kantara postawiły pod znakiem zapytania wiarygodność tej uznanej pracowni. Wynik faktycznie był zadziwiający, skoro w krótkim czasie Koalicja Obywatelska zjechała o 9 pkt proc., podczas gdy Szymon Hołownia urósł aż o 11 pkt. Wprawdzie badania przeprowadzono według różnych metod (wywiad bezpośredni i telefoniczny) i trudno je bezpośrednio zestawiać, ale różnica jest ogromna. Nieco w cieniu spektakularnej wymiany na czele opozycyjnego rankingu znalazł się równie zadziwiający wynik PiS, który co prawda nadal prowadzi, ale już tylko z poparciem 26 proc.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021