Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tylko u nas: 105 radnych wojewódzkich PiS zarabia na „dobrej zmianie”. Oto kompletna lista

Na 236 radnych wojewódzkich PiS aż 105 zarabia w zarządach i radach nadzorczych państwowych spółek. Na 236 radnych wojewódzkich PiS aż 105 zarabia w zarządach i radach nadzorczych państwowych spółek. PantherMedia
Na 236 radnych wojewódzkich PiS aż 105 zarabia w zarządach i radach nadzorczych państwowych spółek, w agencjach rolnych oraz instytucjach, w których o zatrudnieniu decyduje władza polityczna. Publikujemy kompletną listę: nazwisk i wynagrodzeń.

Te informacje zebraliśmy z opublikowanych właśnie oświadczeń majątkowych radnych wojewódzkich za 2021 r., które są zapisem ich zarobków na ostatni dzień grudnia. Wiele tych osób w 2022 weszło do kolejnych rad nadzorczych, o czym będą musiały napisać w oświadczeniach, które ukażą się dopiero za rok. Korzystając z wpisów do KRS, już dziś uzupełniliśmy ich CV o te dane. Sporo tych karier opisujemy w tekście „Radni PiS w państwowych spółkach”.

Radny wojewódzki nie może dostać więcej niż 4,2 tys. zł diety miesięcznie, ale to stanowisko otwiera przed nim wiele finansowych perspektyw. A przypomnijmy, że PiS w 2017 r. tak zmienił przepisy, że wystarczającą kwalifikacją do zasiadania w RN państwowych spółek jest dyplom MBA. Nie zadbano już o jakość tych dyplomów. Dziś wystarczy papier z CH i można dorobić w państwowej spółce nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Wśród radnych PiS znajdujemy i takich, którzy na co dzień współpracują z ministrami. Szansę na dodatkowy zarobek, zgodnie z przepisami, mają jednak tylko ci, którzy nie są wiceministrami. – Ostatecznie wychodzi na to, że taki szef gabinetu ministra czy jego doradca dorabia sobie w spółkach i ma większą pensję niż szef resortu – opisuje polityk PiS.

Niżej pełna lista radnych PiS i ich zarobków.

Sejmik dolnośląski

14 radnych w klubie PiS

Jacek Baczyński – zatrudniony w KGHM Zakłady Górnicze Polkowice jako starszy specjalista ds.

Reklama