Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Zmęczeni współczuciem

Miliony Ukraińców znów ruszą na zachód? Polacy są zmęczeni współczuciem

W Polsce przebywa teraz ok. 1–1,1 mln uchodźców z Ukrainy. W Polsce przebywa teraz ok. 1–1,1 mln uchodźców z Ukrainy. Vitaliy Hrabar / PAP
Czy zima, brak prądu i wody sprawią, że miliony Ukraińców znów ruszą na zachód, w tym do Polski? I czy jesteśmy gotowi, żeby ich przyjąć?
Ruch na granicy w ostatnim tygodniu października już nieco się zwiększył. Różnica między wjeżdżającymi do Polski a jadącymi do Ukrainy wyniosła blisko 20 tys. osób, podliczyła agencja Interfax-Ukraina.PAP Ruch na granicy w ostatnim tygodniu października już nieco się zwiększył. Różnica między wjeżdżającymi do Polski a jadącymi do Ukrainy wyniosła blisko 20 tys. osób, podliczyła agencja Interfax-Ukraina.

W październiku Rosjanie zmienili strategię w Ukrainie – rozpoczęli zmasowane ataki na infrastrukturę krytyczną: elektrownie i wodociągi. Szczególnie napięta sytuacja jest wokół elektrowni atomowej w Zaporożu, ale rosyjskie pociski trafiały wiele innych obiektów. Jak mówił ostatnio Wołodymyr Zełenski, ok. 4,5 mln Ukraińców, czyli ponad 10 proc. przedwojennej populacji, jest tymczasowo pozbawionych prądu. „Rosja okazuje słabość: nie mogą pokonać Ukrainy na polu bitwy, dlatego próbują w ten sposób złamać nasz naród” – podkreślał prezydent Ukrainy.

Polityka 46.2022 (3389) z dnia 08.11.2022; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmęczeni współczuciem"
Reklama