Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak PiS stracił władzę na Śląsku w czwartą rocznicę zdrady. Wielki cios dla Kaczyńskiego

PiS stracił władzę na Śląsku – w czwartą rocznicę zdrady. Wielki cios dla Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński w Gliwicach, 20 listopada 2022 r. Jarosław Kaczyński w Gliwicach, 20 listopada 2022 r. PiS / Facebook
Jarosław Kaczyński wracał do stolicy z Gliwic w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Zadowolony, że zmobilizował, naładował wyborcze akumulatory i dał odpór. A tu masz... Ciekaw jestem, czy otoczenie miało odwagę poinformować prezesa o tym, co się działo w poniedziałek na Śląsku.

Dzień po nawiedzeniu województwa śląskiego przez Jarosława Kaczyńskiego – ostatnie spotkanie odbyło się w gliwickim kinie, nomen omen, „Amok” – PiS stracił władzę w sejmiku samorządowym. Dokładnie w czwartą rocznicę zdrady Wojciecha Kałuży, wybranego z listy Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesna), który przeszedł na stronę partii Kaczyńskiego. PiS stracił władzę, choć marszałek Jakub Chełstowski pozostał na stanowisku. Tylko już nie jako członek PiS, a Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Poski”.

Borys Budka, poseł i wiceprzewodniczący PO, mówi, że woli wyborców z 2018 r. stało się zadość. Wówczas dokonał się ordynarny akt korupcji politycznej. Oszukano 25 tys. wyborców. Teraz wybrana większość obejmuje władzę w regionie. Można powiedzieć za wieszczem, że zemsta, choć leniwa, zagnała go w sieci. Czyje?

Czytaj też: Poligon Ruda Śląska. Gorzka pigułka dla PiS

Marszałkowi już nie po drodze z PiS

Wszystko stało się po deklaracji marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, że porzuca PiS i przechodzi do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Podobną decyzję podjęli dotychczasowi radni PiS: Rafał Kandziora, Maria Materla i Alina Nowak.

Do tej pory PiS rządził jednym głosem: 23 do 22. Nowa większość będzie więc miała 26 szabel wobec 19 głosów partii Kaczyńskiego w opozycji. Tymczasem – bo prawdopodobnie PiS w najbliższym czasie straci więcej radnych.

Według zakulisowych informacji marszałek Chełstowski od kilku miesięcy nosił się z zamiarem opuszczenia PiS.

Reklama