Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polska gotowa na zmianę

Niepublikowany wielki sondaż opinii publicznej. Polacy chcą zmiany!

Trzeba przyznać, że Kaczyński potrafi niezwykle elastycznie lawirować między dogmatycznym tradycjonalizmem a dyskursem modernizacyjnym uwzględniającym konieczność zmian. Trzeba przyznać, że Kaczyński potrafi niezwykle elastycznie lawirować między dogmatycznym tradycjonalizmem a dyskursem modernizacyjnym uwzględniającym konieczność zmian. Arkadiusz Hapka
Kampania wyborcza jeszcze się oficjalnie nie rozpoczęła, ale trwa już w najlepsze. Najważniejszym tematem dla wszystkich niezależnie od partyjnych podziałów jest drożyzna. Tak wynika z dużego, jeszcze niepublikowanego, badania opinii publicznej.
Lech Mazurczyk

Nie tylko jednak rosnące koszty życia łączą Polki i Polaków ponad politycznymi różnicami. Wyjątkowo zgodnie, nawet wyborcy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że aby dostać w Polsce dobrą pracę i osiągnąć sukces, trzeba się dobrze urodzić lub mieć znajomości. I podobnie większość z nas jest przekonana, że w sytuacji kryzysu lepiej nie liczyć na państwo, tylko na siebie. Po ośmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy Polacy widzą, że żyją w źle zorganizowanym państwie, a najwyraźniejszym symptomem tego rozkładu jest stan służby zdrowia. Konieczność poprawy tego systemu jest wymieniana wśród priorytetów, obok obniżenia kosztów życia, przez przedstawicieli wszystkich elektoratów.

To tylko kilka wniosków z badania przeprowadzonego u progu kampanii wyborczej przez Kantar Public dla organizacji More in Common Polska na reprezentatywnej próbie 4 tys. respondentów. Wynika z niego, że wiele problemów łączy Polki i Polaków, choć oczywiście znacznie więcej spraw dzieli. I choć blok wyborców PiS wyróżnia się istotnie pod względem oceny rzeczywistości, to jednak widać też, że sytuacji społeczno-politycznej w kraju nie da się wyjaśnić prostym schematem polaryzacji i podziałem na „dwie Polski”. Schemat ten jednak też utrzymuje swą moc w zasadniczym wymiarze politycznego sporu, co pokazali niedawno Sławomir Sierakowski i Przemysław Sadura w badaniu „Wspólna lista”: zwolennicy PiS nie wyobrażają sobie, że mogliby zagłosować na którąś z partii opozycyjnych. Z pełną wzajemnością, jeśli chodzi o stanowisko elektoratu stronnictw opozycyjnych. Tyle tylko, że elektorat PiS jest skonsolidowany i zmobilizowany niczym zawodowa armia, a wyborcy opozycji bardziej przypominają rozlazłe pospolite ruszenie.

Mobilizacja niezdecydowanych

Taka sytuacja podpowiada, że o wyniku wyborów zadecyduje mobilizacja oraz decyzje, jakie podejmą niezdecydowani.

Polityka 21.2023 (3414) z dnia 16.05.2023; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska gotowa na zmianę"
Reklama