Kraj

Joński i Szczerba: PiS chce zamknąć i sprzedać lotnisko na Okęciu

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl
„Pokazujemy skok PiS na klejnot w koronie naszego dobra narodowego” – mówili na Campusie Polska Przyszłości posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba, przedstawiając plan „wyprzedaży” lotniska Chopina na warszawskim Okęciu.

Ujawnienie kolejnej afery PiS podczas Campusu Polska Przyszłości poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba zapowiedział jeszcze w ubiegłym tygodniu. „Pracujemy [z Dariuszem Jońskim – przyp. red.] teraz nad bardzo grubą sprawą, mówiąc kolokwialnie. Nad gigantyczną aferą, której kulisy ujawnimy na Campusie. Przedstawimy ustalenia, które porażają i pokazują, jak PiS traktuje państwo i majątek państwowy” – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Czytaj też: Czy Lotnisko Chopina w Warszawie powinno przetrwać?

„Wyprzedaż” lotniska Chopina

Panel posłów Szczerby i Jońskiego „Jak zbudować uczciwą Polskę” rozpoczął się w poniedziałek o godz. 14:30. „Trudno mówić o Polsce i tym, co robi PiS, bez konkretnych przykładów” – zaczęli wystąpienie na największej scenie Campusu. I bez zwłoki przeszli do rzeczy: „Pokazujemy skok PiS na klejnot w koronie naszego dobra narodowego. Polska PiS to państwo kłamstwa. Jedyną możliwością walki z tym złem jest prawda. Chcemy pokazać, jakim wartościom służy ta władza”.

Owym klejnotem w koronie jest lotnisko Chopina na warszawskim Okęciu. Zdaniem parlamentarzystów KO Stały Komitet Rady Ministrów podjął 25 maja decyzję o sprzedaży tego terenu. Niespełna miesiąc później miał powstać projekt dotyczący „Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030”, który zadecydował o zakończeniu działalności lotniska. Jak przypomnieli Joński i Szczerba, już we wrześniu 2016 r. prezes PLL LOT powiedział, że lotnisko Chopina należy zamknąć, a jego teren przeznaczyć pod inwestycje. W następnym roku instytut związany z PiS szacował wartość tych gruntów na 5 mld zł. Według posłów to jest prawdziwa „wyprzedaż” polskiego majątku, nawiązując do jednego z pytań referendalnych.

Czytaj też: „Wyprzedaż”, czyli jak PiS wykorzystał w referendum gramatykę

CPK zamiast Okęcia

Michał Szczerba przedstawił, jak – jego zdaniem – będą wyglądały kolejne kroki PiS: przekształcenie przedsiębiorstwa Porty Lotnicze w spółkę CPK (Centralny Port Komunikacyjny), odebranie kontroli nad terenem prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, wreszcie sprzedaż gruntów należących do skarbu państwa.

„Po zaprzestaniu działalności lotniska i przeniesieniu ruchu lotniczego z Chopina do Centralnego Portu Komunikacyjnego dojdzie do powołania spółki celowej w ramach grupy CPK. Na koniec przyjdzie wyprzedaż. Zyski generowane ze stopniowej sprzedaży nieruchomości będą przeznaczane na wykonanie masterplanu przedsięwzięcia budowy CPK” – uzupełnił ten plan Dariusz Joński. Po czym poseł Szczerba zauważył: „Nikt nie zapytał mieszkańców Warszawy o to, czy chcą rezygnować z lotniska, do którego mają wygodny dojazd z centrum. Czy to posłowie opozycji powinni was informować o planach, działaniach władzy?” – pytał retorycznie.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną