Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Poland invites you

Wielka afera wizowa uderza w kampanię PiS. Straszą i zapraszają

Bohater afery wizowej Piotr Wawrzyk, odwołany już ze stanowiska sekretarza stanu w MSZ, zafundował swoim politycznym mocodawcom kryzys w szczycie kampanii. Bohater afery wizowej Piotr Wawrzyk, odwołany już ze stanowiska sekretarza stanu w MSZ, zafundował swoim politycznym mocodawcom kryzys w szczycie kampanii. Wojciech Habdas / Agencja Wyborcza.pl
Afera z masowo wydawanymi wizami do Polski zepchnęła PiS do defensywy w sprawie imigrantów. Opozycja dostała do ręki broń. Obosieczną.
„Polska zaprasza” – reprint plakatu Waldemara Świerzego z 1970 r..www.swierzy.pl „Polska zaprasza” – reprint plakatu Waldemara Świerzego z 1970 r..

Strach ma wielkie oczy i śniadą cerę. Z definicji jest „nielegalny” i nie można się po nim niczego dobrego spodziewać. Porusza się w „hordach”, które uparły się „szturmować” granice bogobojnego kraju nad Wisłą, żeby go łupić i siać moralne spustoszenie. Pragnie polskich kobiet, zasiłków, islamizacji naszej kultury. Podsyłają go najwięksi wrogowie Polski: ze wschodu Putin z Łukaszenką, z zachodu – Unia Europejska, od środka próbuje zaś poluzować rygle podstępny Tusk. Jeśli im wszystkim ulegniemy i opuścimy gardę, nastąpi Finis Poloniae. A te wybory są właśnie po to, żeby do tego nie dopuścić.

Tak to sobie mniej więcej ustalili specjaliści od propagandy. Bo wiadomo, że w kampanii PiS zawsze musi być jakiś horror. Czymś trzeba w końcu odwracać uwagę od piętrzących się problemów, gąszczu afer, coraz kosztowniejszych zaniechań. Z wyborów na wybory zmieniają się tylko demony oraz towarzyszące im dekoracje. W tym sezonie dostajemy coś na kształt sequela odkurzonej po ośmiu latach opowieści o islamskich imigrantach, która już raz pomogła PiS zdobyć władzę. Powróciły więc dawno przećwiczone strategie rozbudzania paniki moralnej wokół unijnego mechanizmu relokacji uchodźców, tym razem z dołączonym nowym elementem fabuły w postaci konfliktu granicznego z Białorusią.

Obie te kwestie – czyli bariera na granicy oraz zgoda na relokację – stały się przedmiotem pytań referendalnych. To oczywiście zupełnie różne sprawy, nieporównywalne pod względem prawnym, politycznym i moralnym. Pisowska propaganda używa ich jednak wymiennie jako lepiszcze tego samego potwora. Co widać choćby w zmanipulowanej treści pytania o unijny mechanizm dotyczący uchodźców, których niezgodnie z prawdą określono mianem „nielegalnych imigrantów”.

Polityka 38.2023 (3431) z dnia 12.09.2023; Temat z okładki; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Poland invites you"
Reklama