Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Odrażający atak Grzegorza Brauna. Chanukowe świeczki ratują godność

Grzegorz Braun (w głębi) po dokonaniu ataku na chanukowe świece w Sejmie Grzegorz Braun (w głębi) po dokonaniu ataku na chanukowe świece w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Polski Sejm zareagował stanowczo i można mieć nadzieję, że światowe media, które z pewnością poinformują o tym skandalicznym wydarzeniu, odnotują również ten fakt.

To doprawdy smutne, że 12 grudnia 2023 r., gdy w Sejmie swoje exposé wygłosił powracający premier Donald Tusk, dzień, który symbolicznie kończy epokę dewastujących polską demokrację rządów PiS i Jarosława Kaczyńskiego, będzie wspominany również jako ten, w którym wydarzył się w budynku sejmowym oburzający akt przemocy o charakterze antysemickim. Zapewne każdy już widział wstrząsające nagranie, na którym poseł Konfederacji Grzegorz Braun gaśnicą proszkową atakuje zapaloną na tarasie sejmowej eskalady żydowską chanukiję (ośmioramienny świecznik na święto Chanuki), a następnie pryska w twarz próbującej go powstrzymać Magdaleny Gudzińskiej-Adamczyk, lekarki uczestniczącej w uroczystości zapalenia lampek chanukowych.

Chanuka i Boże Narodzenie obok siebie

Takie uroczystości, zgodnie z liturgią święta, odbywają się przez osiem kolejnych wieczorów. W Polsce, wzorem innych krajów Zachodu, od kilkunastu lat Chanuka obchodzona jest w przestrzeniach publicznych, łącznie z Pałacem Prezydenckim i Sejmem. Wynika to z faktu, że przepełnione nastrojem radości i nadziei żydowskie święto zimowe ma nieco zbliżony charakter do chrześcijańskiej gwiazdki – chanukije i choinki często dziś stoją koło siebie, co dla wielu ludzi jest miłym symbolem judeochrześcijańskiej wspólnoty, istniejącej pomimo podziałów i konfliktów.

Nie podoba się to wprawdzie wielu wyznawcom judaizmu lub chrześcijaństwa, lecz zdecydowana większość wierzących widzi w chanukowo-bożonarodzeniowym pojednaniu obu religii dużą wartość moralną, religijną i emocjonalną.

Reklama