Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zmiany w służbach specjalnych. Ich szefowie będą szybko odwołani

CBA CBA CBA / •
Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała dymisje szefów pięciu służb specjalnych. Jako pierwszy poinformował o tym dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski.

Mowa o szefach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wnioski w tej sprawie złożył do komisji ds. służb specjalnych Donald Tusk.

Premier mówił o tym we wtorek w Sejmie podczas przedstawiania członków swojego rządu. Wymieniając nowego koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka, wspomniał, że w środę weźmie udział w rządowym kolegium ds. służb specjalnych, na którym będzie mowa „o decyzjach, które chcemy podjąć, i podejmiemy natychmiast”. „Natura tych spraw wymaga dyskrecji. Ale spodziewajcie się państwo decyzji masywnych, szybkich i jednoznacznych” – dodał.

Szefem ABW jest obecnie płk Krzysztof Wacławek, CBA – Andrzej Stróżny, AW – płk Bartosz Jarmuszkiewicz, SWW – gen. bryg. Marek Łapiński, a SKW – gen. bryg. Maciej Szpanowski.

Czytaj także: Służby wrócą na służbę. Gen. Rapacki dla „Polityki” o tym, jak po rządach PiS naprawić policję i służby

Komisja odrzuciła Cenckiewicza

O dymisjach w służbach specjalnych powiedział dziś na antenie Polsat News Michał Kobosko z Polski 2050. „Premier musi mieć zaufanie do służb specjalnych. Myślę, że Tusk nie popełni drugi raz tego samego błędu, nie zmieniając szefa CBA” – stwierdził.

Siedmioosobowa komisja zebrała się na zamkniętym posiedzeniu w środę po południu. W jej skład wchodzą: Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski z KO, Michał Gramatyka z Polski 2050, Marek Biernacki z PSL, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Waldemar Andzel z PiS i Krzysztof Tuduj z Konfederacji. Ich zadaniem jest m.in. opiniowanie wniosków premiera o powołanie i odwołanie szefów służb specjalnych. Premier nie jest związany treścią opinii, jednak do przeprowadzenia zmian potrzebne są też opinie prezydenta oraz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Komisja zebrała się również, by zapoznać się z kandydatami na ekspertów komisji. PiS zgłosiło kandydaturę Sławomira Cenckiewicza, który ostatnio zasiadał w komisji znanej jako „lex Tusk”. Speckomisja odrzuciła tę kandydaturę.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną