Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

7 zagadek 2024 roku

7 kluczowych pytań na 2024 rok. I możliwe rozstrzygnięcia

Miarą sukcesu demokratycznej koalicji w samorządowych wyborach będzie zbiorowe pokonanie PiS w sejmikach i nieutracenie żadnego miasta. Miarą sukcesu demokratycznej koalicji w samorządowych wyborach będzie zbiorowe pokonanie PiS w sejmikach i nieutracenie żadnego miasta. Ireneusz Szuniewicz
Głosowanie 15 października było przełomowe. Ale to w 2024 r., kiedy aż dwukrotnie odbędą się wybory, a nowy rząd i koalicja pokażą, jak sobie radzą z rządzeniem, rozstrzygnie się, na ile efekty tamtego społecznego zrywu są trwałe. Oto nasz wybór zagadek roku 2024 i możliwe ich rozstrzygnięcia.

1.

Ile ze 100 konkretów formacji Tuska wejdzie w życie i jak to będzie odebrane przez wyborców? Sto dni, jakie symbolicznie na wykonanie stu obietnic dał sobie Donald Tusk, minie 22 marca, kiedy z pewnością rozpocznie się szaleństwo rozliczeń ze strony PiS i części dziennikarzy (portal Wirtualna Polska już uruchomił stosowny licznik). Czasu jest więc bardzo mało. Oczywiście były to zobowiązania samej Koalicji Obywatelskiej, a rządzi kilka partii, więc to logiczne, że nie każda propozycja może być zrealizowana. Ale jest też jasne, że to Donald Tusk będzie rozliczany z programu całego obozu rządzącego i parę rzeczy musi dowieźć, a jak to załatwi w ramach koalicji, to będzie jego sprawa – przynajmniej w oczach wielu wyborców.

W takich sytuacjach liczą się sztandarowe projekty. PiS w 2015 r. miał takie dwa: 500 plus oraz obniżenie wieku emerytalnego. O innych obietnicach mało kto dzisiaj pamięta. Tusk może nie pokazał równie wyrazistych postulatów, lecz kilka jego obietnic pozostało w publicznej przestrzeni i widać oczekiwanie, że nowy premier doprowadzi je do końca.

Chodzi o 30-proc. podwyżki dla nauczycieli, 20 proc. dla budżetówki i babciowe – to Tusk podtrzymał w exposé i budżecie państwa. Ale będzie „ścigany” także np. w sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł oraz zeroprocentowego kredytu na mieszkania, a z innej kategorii – w kwestii liberalizacji przepisów aborcyjnych. Platformie stale grozi zarzut, że „jak zwykle nie dotrzymuje słowa”, a „PiS zawsze dowoził obietnice”; oba te stwierdzenia są nieprawdziwe, ale propagandowo istotne. Kiedy minister Domański powie, że na coś „nie ma pieniędzy”, będzie to natychmiast rozdmuchane do niebotycznych rozmiarów, bo Morawiecki tak nie mówił.

Polityka 1/2.2024 (3446) z dnia 27.12.2023; Temat z okładki; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "7 zagadek 2024 roku"
Reklama