Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Fundusz Sprawiedliwości. Są zatrzymania i wnioski o areszt. Co prokuratura znalazła w domu Ziobry?

Zbigniew Ziobro w resorcie sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w resorcie sprawiedliwości Zbigniew Ziobro / Facebook
W związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości służby zatrzymały łącznie siedem osób. Rzecznik Prokuratury Krajowej ujawnił, co znaleziono w domu Zbigniewa Ziobry.

Jak dotąd w śledztwie przeprowadzono przeszukania u 25 osób w kilkudziesięciu miejscach na terenie kraju. RMF FM rano donosił, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na zlecenie zespołu śledczych Prokuratury Krajowej przeszukali kolejny dom Zbigniewa Ziobry w Warszawie. Tym razem funkcjonariuszom i prokuratorom mieli towarzyszyć domownicy. – Dzisiaj były m.in. przeszukania w domu pani Patrycji Koteckiej [żony Zbigniewa Ziobry], przeszukania pokoju w domu sejmowym pana Michała Wosia – precyzował na konferencji prasowej rzecznik PK Przemysław Nowak. Prokuratura zakończyła etap przeszukań, teraz skupi się na analizie zebranego materiału, także „pod kątem możliwości wniesienia o uchylenie immunitetu politykom”.

Ewa Siedlecka: Przeszukania u Ziobry i innych. Gdzie szły setki milionów z publicznych pieniędzy?

Mogę powiedzieć, że w domu ministra Ziobry znaleźliśmy m.in. oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego dotyczącego go osobiście, w sprawie śmierci jego taty. To był oryginał, archiwizowany co prawda, sprzed lat. Będziemy analizowali, jak się tam znalazła i czy powinna się tam znaleźć – przekazał Nowak. – Inne dokumenty też znaleźliśmy – dodał.

Rzecznik odniósł się także do sposobu przeprowadzenia rewizji w domu Zbigniewa Ziobry. Jak tłumaczył, gdy w przeszukiwanym miejscu jest osoba, której dotyczy przeszukanie, wzywa się ją do wydania rzeczy dobrowolnie, ale „nigdy nikogo nie informuje się wcześniej o przeszukaniu, bo to by oznaczało, że ta czynność raczej będzie bezprzedmiotowa”. A „jeżeli nie ma nikogo, to wchodzi się siłowo”. Ponieważ były minister sprawiedliwości przebywał za granicą, kontakt z nim – by stawił się na przeszukanie – był bezcelowy. Jak podkreślił rzecznik prokuratury, od godzin porannych w czynności przeszukania w domu Ziobry uczestniczył jego pełnomocnik.

Jaki: Wybijali okna, niszczyli dom

„Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju” – napisała na portalu X Prokuratura Krajowa. „Czynności nadal trwają. Ich celem jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej FS”.

Wcześniej o przeszukaniach poinformował Patryk Jaki z Suwerennej Polski. Przekazał, że służby weszły do domów Zbigniewa Ziobry, Michała Wosia, Marcina Romanowskiego i Dariusza Mateckiego. W domu Ziobry miały „wybijać okna i niszczyć dom” (te informacje się nie potwierdziły).

„Wszystko pod jego nieobecność i leczenie w związku z nowotworem. Jego nieobecność była łatwa do ustalenia. Nie było nawet próby kontaktu – przecież umożliwiłby wejście, a telefon jest znany. To było jednak celowe. Gangsterskie działanie” – przekazał europoseł.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną