Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Sejmikowa rozgrywka

Pochmurno nad urną. Wybory do sejmików to pierwsze ostrzeżenie. Ale też wskazówka

Wybory do sejmików nie zmobilizowały wyborców do 29. roku życia. Najchętniej głosowali Polacy w wieku 50–59 lat. Wybory do sejmików nie zmobilizowały wyborców do 29. roku życia. Najchętniej głosowali Polacy w wieku 50–59 lat. Obywatel Janek
PiS wygrał sejmikowe wybory w zsumowanych wynikach, ale nie obroni swojego stanu posiadania. Koalicja rządząca zyskała, lecz o ostatecznym podziale województw zdecydują szczegółowe rezultaty i zawierane koalicje.
Poparcie dla partii politycznych i podział sejmików wojewódzkich w 2018 r.Lech Mazurczyk Poparcie dla partii politycznych i podział sejmików wojewódzkich w 2018 r.

O godz. 21 w niedzielę 7 kwietnia telewizje podały wyniki badania exit poll firmy IPSOS dotyczące wyborów do sejmików, a więc tych najbardziej zbliżonych do rywalizacji o Sejm.

Wygrał PiS (33,7 proc.) przed KO (31,9 proc.). Trzecie miejsce, podobnie jak w wyborach 15 października, zajęła Trzecia Droga (13,5 proc.). Na dalszych miejscach doszło do zmiany – Konfederacja (7,5 proc.) minimalnie wyprzedziła Lewicę (6,8 proc.). Spośród komitetów ogólnopolskich najsłabiej wypadli Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 2,7 proc.

To był jednak tylko sondaż, ostateczne wyniki zaczęły spływać w poniedziałek, ale PKW nie podała ich wszystkich przed zamknięciem tego numeru POLITYKI. Nie znaliśmy też podziału mandatów, a więc w przypadku kilku województw, w których rywalizacja była najbardziej zacięta, trudno było oszacować, kto weźmie władzę w sejmiku i jakie koalicje powstaną (ewentualnie – do jakich transferów poszczególnych radnych dojdzie).

Te wyniki, które pojawiły się na stronie PKW, w kilku przypadkach różniły się o kilka punktów w porównaniu z sondażem exit poll, a nieoficjalne symulacje podziału mandatów zwiastowały ciekawe rozstrzygnięcia w niektórych regionach. Na Podlasiu – gdzie sejmik liczy 30 radnych – PiS wprowadził 15 radnych, a partie koalicji 15 października – 14. Tym trzydziestym radnym będzie Stanisław Derehajło z Konfederacji, wcześniej działacz Porozumienia Jarosława Gowina, który nie należy podobno do grona największych sympatyków PiS. Na Podlasiu może więc dojść do pata, który nie byłby zresztą niczym nowym w tym województwie (w 2007 r. z powodu niemożności wyboru władz doszło tu nawet do przedterminowych wyborów).

Negocjacjami w regionach zajmą się teraz politycy, w tym liderzy ogólnopolscy.

Polityka 16.2024 (3460) z dnia 09.04.2024; Po wyborach; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Sejmikowa rozgrywka"
Reklama