Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Listy PiS do Parlamentu Europejskiego. Roszady i korekty prezesa do ostatniej chwili

Konwencja przedwyborcza PiS, 27 kwietnia 2024 r. Konwencja przedwyborcza PiS, 27 kwietnia 2024 r. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook
Dla Jarosława Kaczyńskiego w nadchodzących wyborach do PE ważniejsze od liczby „obronionych” mandatów jest pierwsze miejsce na wyborczej mecie. Prezes PiS dąży do „dziesiątego zwycięstwa z rzędu”.

Listy zarejestrowano w okręgach województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego, małopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i opolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego. Zgodnie z zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego zobaczymy na nich Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Listy roją się od byłych członków rządu, posłów i lokalnych radnych.

Jan Hartman: Suski, dąsik i Wąsik. Kaczyński ma coraz mniej czasu, żeby ugasić ten pożar w PiS

Beata Szydło w Krakowie

W województwie małopolskim i świętokrzyskim (okręg nr 10) listę otwiera była premier Beata Szydło. Dalej bez niespodzianek: o kolejne dwa mandaty powalczą poseł Arkadiusz Mularczyk, były wiceszef MSZ i autor tzw. raportu o reparacjach, oraz europoseł Dominik Tarczyński, przewodniczący delegacji polskiej w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE.

Na liście zobaczymy również posłankę Annę Krupkę, byłą wiceministrę sportu i turystyki (na miejscu czwartym) oraz posła Michała Wójcika, członka sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych (na piątym).

Z „szóstki” wystartuje radny sejmiku małopolskiego Wojciech Skruch, z „siódemki” posłanka Urszula Rusecka. Spis kandydatów zamykają senator z Kielc Jacek Włosowicz (miejsce ósme), Małgorzata Tlałka-Długosz, narciarka alpejska (miejsce dziewiąte) oraz senator ziemi krakowskiej Marek Pęk (miejsce dziesiąte).

Anna Fotyga pierwsza na Pomorzu

Na pomorskiej „jedynce” bez zaskoczeń. Listę otwiera Anna Fotyga, europosłanka trzech kadencji, która jest faworytką do zdobycia jedynego dla PiS mandatu z Pomorza – Prawu i Sprawiedliwości w tym okręgu nigdy nie udało się zdobyć ich więcej.

To nie znaczy, że PiS odpuszcza północ. Za Fotygą zobaczymy wiele znanych nazwisk. Z miejsca drugiego i trzeciego wystartuje dwóch byłych wiceministrów: Jarosław Sellin (były wiceminister kultury) oraz Kazimierz Smoliński (były wiceminister infrastruktury).

Startują również posłowie. Z czwartej pozycji Piotr Müller, były rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego, z „piątki” Dorota Arciszewska-Mielewczyk, wieloletnia senatorka i posłanka PiS, „szóstką” jest Marcin Horała, były pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP.

Z miejsca siódmego kandyduje Hanna Foltyn-Kubicka, była szefowa struktur PiS na pomorzu i współpracowniczka Lecha Kaczyńskiego. O wynik powalczy również – z ósmej lokaty – były wojewoda pomorski Dariusz Drelich, odwołany pod koniec 2023 r. Listę zamykają Sylwia Wiśniewska (w 2023 r. kandydowała do Sejmu również z dziewiątego miejsca) oraz Tomasz Rakowski, który przed miesiącem ubiegał się o urząd prezydenta Gdańska.

Na liście zabrakło posła Kacpra Płażyńskiego, który przymierzany był do drugiego miejsca. Przeciwna miała być temu Anna Fotyga, która obawiała się, że Płażyński zrobi lepszy wynik.

Listy PiS do PE: U Kaczyńskiego tylko niepewność jest pewna. Szydło jedynką, ale Kurski traci Podlasie

Brudziński w zachodniopomorskim i lubuskim

Jeszcze silniejszą listę w okręgu łączącym zachodniopomorskie i lubuskie zaprezentował Joachim Brudziński, który wystartuje tam z „jedynki”. O reelekcję z drugiego miejsca zabiegać będzie również europosłanka Elżbieta Rafalska. Wspierać ich będą byli wiceministrowie: jako trzecia na liście Małgorzata Golińska, była wiceministra klimatu i środowiska, jako czwarty – Jerzy Materna, były wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i – z ostatniego, dziesiątego miejsca – Paweł Szefernaker, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz były pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.

Do startu szykują się również poseł Artur Szałabawka z piątego miejsca, były poseł mjr w st. spocz. Michał Jach z miejsca siódmego. Listy uzupełniają były wojewoda lubuski Władysław Dajczak (szósty z kolei) oraz radne: sejmiku lubuskiego Małgorzata Gośniowska-Kola (ósma) oraz sejmiku zachodniopomorskiego Agnieszka Kurzawa (dziewiąta). W 2019 r. PiS zdobył w tym okręgu dwa mandaty, czego wedle symulacji w tych wyborach nie powtórzy.

Czytaj też: Eurolisty się domykają. PO ma komplet, PiS wysyła lojalnych, TD idzie razem

Anna Zalewska we Wrocławiu

Najciekawiej – póki co – wygląda lista okręgu nr 12, który łączy województwo dolnośląskie i opolskie. Z miejsca pierwszego kandyduje Anna Zalewska, europosłanka i była szefowa MEN. Za autorką likwidacji gimnazjów startuje druga europosłanka, tym razem Suwerennej Polski, Beata Kempa. Pierwszą trójkę zamyka Michał Dworczyk, poseł, były wiceminister obrony narodowej i były szef KPRM. Polityk związany z Mateuszem Morawieckim już dzisiaj rozpoczął kampanię wyborczą, co może oznaczać, że poważnie myśli o odebraniu mandatu jednej z europosłanek.

Również reszta listy prezentuje się ciekawie. Z miejsca czwartego wystartuje były minister sportu i turystyki, poseł Kamil Bortniczuk. Na miejscu piątym i szóstym zobaczymy kolejno posłankę Agnieszkę Soin i posła Szymona Pogodę. W okręgu kandyduje również największa dotychczas na listach PiS reprezentacja samorządowców. Z miejsca siódmego były senator Grzegorz Peczkis, radny sejmiku opolskiego, z ósmego również były senator Krzysztof Mróz, radny sejmiku dolnośląskiego. Listę zamykają na „dziewiątce” Krzysztof Domagała, radny powiatu milickiego, i na miejscu ostatnim Iwona Porowska, radna sejmiku opolskiego.

Maciej Wąsik w Olsztynie

Listę województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (okręg nr 3) otwiera były poseł i wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, skazany prawomocnym wyrokiem i ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Polityk miał wcześniej kandydować z „dwójki” w województwie mazowieckim, na Podlasie trafił po roszadzie z Jackiem Kurskim. Z miejsca drugiego kandyduje obecny europoseł Karol Karski. Politycy powalczą o prawdopodobnie jedyny mandat dla PiS w regionie.

O wynik i frekwencję zabiegać będą również posłowie i samorządowcy. Z miejsca trzeciego startuje Adam Andruszkiewicz, poseł i były wiceminister cyfryzacji, z czwartego posłanka Iwona Arent, z piątego była wiceministra rozwoju i technologii, obecnie posłanka Olga Semeniuk-Patkowska, a z szóstego poseł Jacek Bogucki.

Parlamentarzystów wesprą z „siódemki” Boguslawa Orzechowska, radna sejmiku warmińsko-mazurskiego oraz – jako „ósemka” – Bernadeta Krynicka, radna sejmiku podlaskiego. Listę uzupełniają młodzi posłowie: na miejscu dziewiątym Robert Gontarz (najmłodszy poseł kadencji 2019–23) oraz Sebastian Łukaszewicz, członek sejmowej komisji śledczej ds. wykorzystania oprogramowania Pegasus, poseł Suwerennej Polski.

Mariusz Kamiński w Lublinie

Na Lubelszczyźnie (okręg nr 8) do „dziesiątego zwycięstwa” ma poprowadzić PiS były poseł (prawomocnie skazany i także ułaskawiony przez Dudę) oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Drugi pewny mandat przypadnie Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu, który będzie z drugiego miejsca ubiegał się o reelekcję. Europoseł miał początkowo kandydować z Wielkopolski – choć chciał z Warszawy – i do ostatniej chwili nie było pewne, czy w ogóle znajdzie się na listach.

Z miejsca trzeciego startuje Dariusz Stefaniuk, były prezydent Białej Podlaskiej i były wicemarszałek województwa lubelskiego, z czwartego Anna Dąbrowska-Banaszek, z piątego Anna Balusz, a z szóstego Tomasz Zieliński. Parlamentarzystom pomogą samorządowcy. Z „siódemki” kandyduje radna sejmiku lubelskiego Kamila Grzywaczewska. Listę zamyka Jan Kanthak, polityk Suwerennej Polski, który może liczyć na sensację. W 2019 i 2023 r. uzyskiwał mandat posła właśnie z ostatniego miejsca.

Witold Waszczykowski w Łodzi

W okręgu nr 6, obejmującym województwo łódzkie, na czele list PiS stanie Witold Waszczykowski, obecny europoseł i były szef MSZ. Bez większych szans na zdobycie drugiego mandatu wystartują również: z drugiego miejsca posłanka Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych, z trzeciego posłanka Anna Milczanowska, była prezydentka Radomska, z czwartego poseł Robert Telus, były minister rolnictwa i rozwoju wsi, oraz z piątego poseł Waldemar Buda, były minister rozwoju i technologii.

Drugą część stawki otwiera były doradca Prezydenta RP i poseł Paweł Sałek. Na miejscu siódmym znalazła się kandydatka na urząd prezydenta Łodzi, posłanka Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. Z ósmej pozycji kandyduje poseł Piotr Polak, z dziewiątej Ewa Wendrowska, radna sejmiku łódzkiego, a stawkę zamyka Grzegorz Schreiber, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, a prywatnie ojciec posła Łukasza Schreibera.

Ciąg dalszy roszad na listach do PE

Jarosław Kaczyński uprzedzał, że „jest taka praktyka w naszej partii, że w sytuacjach jakichś szczególnych prezes partii, czyli ja, może dokonać jeszcze jakichś drobnych korekt”, i nie zawahał się tej z tradycji skorzystać. Jedną z (nie)spodziewanych korekt jest prawdopodobny start europosła Jacka Saryusza-Wolskiego. O ustaleniach poinformował Adam Bielan, a potwierdził je sam zainteresowany. Europoseł ma wystartować z Lubelszczyzny (okręg nr 8), z drugiego miejsca, gdzie listę otworzy Mariusz Kamiński, ale obaj będą mieli zagwarantowane mandaty. Wcześniej Jarosław Kaczyński przekonywał, że Saryusz-Wolski będzie kandydatem PiS na komisarza UE – symbolicznie, bo o nominacji decyduje rząd.

Czytaj też: Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Ogłoszone listy oraz doniesienia o kolejnych nazwiskach potwierdzają, że PiS nie odpuszcza najbliższych wyborów i choć nie powtórzy 27-mandatowego wyniku z 2019 r., to powalczy w każdym okręgu. Z dotychczasowych doniesień wiemy również, że na listach zobaczymy m.in. Beatę Szydło, Daniela Obajtka, Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, Jacka Kurskiego, Tobiasza Bocheńskiego czy Patryka Jakiego. Ogłoszenie pełnych list zapowiedziane jest na 2 maja podczas konwencji w Kielcach.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama