Kraj

Kaczyński chwali Kurskiego, Putin odsuwa Szojgu. 5 ważnych tematów, o których powinieneś dziś wiedzieć

Kaczyński chwali Kurskiego, Putin odsuwa Szojgu. 5 tematów, o których powinieneś dziś wiedzieć

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prawo i Sprawiedliwości / Facebook
Jarosław Kaczyński wychwala Jacka Kurskiego i Adama Bielana; Władimir Putin wymienia szefa MON; pożar ogromnego centrum handlowego w Warszawie; protesty w Gruzji; wielki triumf Hurkacza.

1. Kaczyński straszy Unią i chwali Kurskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński straszył w weekend mieszkańców Siedlec, że w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego mają być podjęte decyzję, które „Polakom odbiorą wszystko”.

„Odbiorą nam suwerenność, odbiorą walutę, która jest gwarancją tego, że nie popadamy w ciężkie kryzysy, i gwarancją tego, że możemy naszą gospodarkę w dobrym tempie rozwijać. Odbiorą nam decyzje choćby w takich sprawach jak obrona granic” – wieszczył Kaczyński. Po czym dodał, że żeby wywalczyć to, co chce w Parlamencie Europejskim, musi tam mieć ludzi „doświadczonych i twardych, a nawet bezwzględnych”. I dodał: „Przede mną siedzi dwóch takich panów – pan Bielan i pan Kurski”.

Jacek Kurski to twórca i prezes propagandowej i manipulującej faktami TVP za czasów Prawa i Sprawiedliwości. Pod koniec rządów tej partii i ziobrowej Suwerenej Polski dostał dochodową synekurę w Banku Światowym, z której odwołał go nowy rząd. Po powrocie znalazł się na eurowyborczej liście PiS-u na Mazowszu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca, wybierzemy 53 europosłanki i europosłów.

2. Putin wymienia Szojgu. Trzęsienie ziemi na Kremlu

Prezydent Rosji Władimir Putin miał zaproponować w niedzielę, by dotychczasowego ministra obrony Siergieja Szojgu zastąpił na tym stanowisku wicepremier Andriej Biełousow. Taką informację podały późnym wieczorem rosyjskie media, ale także Reuters, który powołał się na komunikat wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

Biełousow nie jest wojskowym, był przez wiele lat doradcą do spraw gospodarczych Putina, a niedawno pierwszym wicepremierem w rządzie Michaiła Miszustina. Kreml ma tłumaczyć, że Putin oczekuje, iż resort obrony będzie w pełni otwarty na innowacje i nowe idee.

Szojgu, który szefem MON był od 2012 r., ma zostać teraz przewodniczącym rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. A to oznacza dymisję pełniącego tę funkcję od 2008 r. Nikołaja Patruszewa.

3. Seria pożarów w Warszawie

Niedziela była dniem dramatycznych wydarzeń w stolicy. W nocy zapaliło się ogromne centrum handlowe Marywilska 44, w którym sklepy miały setki handlowców. W jedną noc stracili wszystko.

Na nagraniach zamieszczanych przez internautów w mediach społecznościowych widać było kłęby gęstego dymu i płomienie. W powietrzu unosiły się płonące tekstylia. Dym kierował się ku centrum miasta, był widoczny i odczuwalny w północnych dzielnicach jak Białołęka, Bielany czy Bemowo. Mieszkańcy stolicy dostali rano specjalny alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, żeby pozamykali okna i nie wychodzili z domów.

Po wielu godzinach pożar został opanowany, w międzyczasie zawalił się dach wielkiej targowej hali. „Po przyjeździe strażaków na miejsce okazało się, że już ponad dwie trzecie centrum handlowego przy ulicy Marywilskiej na warszawskiej Białołęce jest objęte pożarem. To bardzo dziwna sytuacja, że po 11 min była taka powierzchnia pożarem objęta” – ocenił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Mariusz Feltynowski.

Potem w ciągu dnia wybuchały kolejne pożary, m.in. składowiska śmieci na Siekierkach i fragmentu lasu 50 na 50 m w Puszczy Kampinoskiej.

4. Gruzini protestują

W weekend tysiące Gruzinów wyszło na ulice w proteście przeciwko tzw. ustawie o „zagranicznych agentach”, którą forsuje władza. Gruzini zarzucają rządzącym, że żywcem skopiowali podobne prawo obowiązujące w putinowskiej Rosji. Przewiduje ono, że osoby prawne i media, które dostają ponad 20 proc. środków z zagranicy, trafiałyby do specjalnego rejestru, musiałyby dokładnie sprawozdawać swoją działalność, a resort sprawiedliwości mógłby pod dowolnym pretekstem je kontrolować.

Protestujący mieli w czasie sobotniej demonstracji trzymać flagi Gruzji i Unii Europejskiej. Władze już raz, w zeszłym roku, wstrzymały się z pracami na ustawą o „zagranicznych agentach”. W miniony piątek premier Irakli Kobachidze oznajmił, że jego rząd będzie upierał się przy proponowanym prawie, a młodzież, której się ono nie podoba, została wprowadzona w błąd.

5. Hurkacz pokonał Nadala

Przywykliśmy, że od kilku lat Iga Świątek wygrywa z każdą tenisistką na świecie – jest numerem 1, w tej chwili zupełnie niezagrożonym. W weekend doszło jednak do ważnego zwycięstwa najlepszego polskiego tenisisty Huberta Hurkacza (nr 9 w rankingu ATP) podczas prestiżowego turnieju w Rzymie. W drugiej rundzie pokonał (6:1, 6:3) Rafaela Nadala, legendę i jednego z trzech (obok Rogera Federera i Novaka Djokovicia) największych tenisistów ostatnich dekad.

Trzeba dodać, że Hiszpan od dłuższego czasu nie grał, od dawna borykając się z kontuzjami, ale to nie umniejsza osiągnięcia Polaka. „Gra przeciwko moim idolom to przywilej, którego nie biorę za pewnik! Rafael, dziękuję za inspirację przez dziesięciolecia. Wielki szacunek dla Ciebie!” – napisał Hurkacz na platformie X.

W Rzymie gra także Iga Świątek, która jest już w 1/8 finału i kolejny mecz zagra z reprezentującą Niemcy Angeliką Kerber.

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną