Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dwa wnioski o Trybunał Stanu. Po Glapińskim w sprawie Świrskiego

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski będzie odpowiadał przed Trybunałem Stanu? Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski będzie odpowiadał przed Trybunałem Stanu? Aleksiej Witwicki / Forum
Do marszałka Sejmu wpłynął wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dokument zawiera 11 zarzutów. Wcześniejszy wniosek w sprawie szefa NBP Adama Glapińskiego trafił już do komisji.

185 posłów podpisało wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. O spełnieniu formalności poinformował Piotr Adamowicz z KO, który reprezentuje wnioskodawców. – Wniosek dotyczy trzech segmentów: blokowania ok. 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN24, Radia TOK FM, Radia Zet. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.

Kary dla niezależnych mediów

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pod przewodnictwem Macieja Świrskiego wielokrotnie karała nieprzychylne władzy media. W 2023 r. TVN24 został ukarany kwotą 550 tys. zł za materiał „Bielmo. Franciszkańska 3”, Radio TOK FM otrzymało m.in. karę w wysokości 80 tys. zł za recenzję podręcznika „Historia i teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego, a Radio ZET musiało zapłacić 476 tys. zł za materiał dotyczący braku zaufania między polskimi a amerykańskimi służbami w okolicznościach przejazdu prezydenta Ukrainy przez terytorium Polski.

Zarzutów jest w sumie 11, a cały dokument liczy 285 stron. Wniosek trafi do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, która przedstawi marszałkowi Sejmu opinię o zgodności wniosku z formalnościami, a następnie Szymon Hołownia podejmie decyzję o dalszym procedowaniu wniosku. Jeśli przekaże go do dalszych prac, to wróci do komisji, której członkowie przedstawią Sejmowi sprawozdanie wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej lub umorzenie postępowania. Tę decyzję Sejm podejmie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, co poskutkuje zawieszeniem szefa KRRiT w pełnionych czynnościach.

Czytaj też: Trybunał z wieżyczkami, czyli czego się boi Adam Glapiński. Wielka gra się zaczyna

NBP również pod lupą

To drugi wniosek o Trybunał Stanu w obecnej kadencji parlamentu. O pozytywnym zaopiniowaniu wcześniejszego wniosku poinformował szef komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Zdzisław Gawlik z KO. – Opinia jest taka, że wniosek wstępny, przygotowany przez grupę posłów, o postawienie pana Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu spełnia wymagania formalne z ustawy o Trybunale Stanu.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwołał prezydium Sejmu, po którym poinformował o dalszym procedowaniu wniosku. – Kieruję wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Opatrzę go pismem, w którym wskażę na wszystkie wątpliwości podniesione przez biuro legislacyjne i biuro ekspertyz i oceny skutków regulacji.

Prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu zarzuca się naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020–21, prowadzenie tego skupu bez „należytego upoważnienia” od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. Zarząd banku centralnego skomentował zarzuty słowami: „dziś stoimy wobec próby złamania niezależności polskiego banku centralnego”, a prezes PiS Jarosław Kaczyński działania koalicyjnej większości nazwał „kryminalnym przedsięwzięciem”. Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego wpłynął pod koniec marca z podpisami 191 posłów.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną