Kraj

Afera w Funduszu Sprawiedliwości. Czy to koniec partii Ziobry? Czy PiS zje Suwerenną Polskę?

Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry próbuje się bronić, ale czyni to dość niemrawo. Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry próbuje się bronić, ale czyni to dość niemrawo. Prawo i Sprawiedliwość / Flickr
PiS zdecydowanie bronił Kamińskiego i Wąsika, mimo że byli skazani wyrokiem sądu. W sprawie afery w Funduszu Sprawiedliwości reakcja wygląda bardziej defensywnie. Czy to zwiastuje koniec Suwerennej Polski?

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości gratka dla miłośników polityki – opublikowano interaktywną mapę, która pokazuje, w jaki sposób w latach 2019–23 wydano poza konkursem 224 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości. Sprawa jest pikantna, ponieważ chodzi o fundusz kontrolowany wówczas przez ludzi Zbigniewa Ziobry, czyli środowisko Suwerennej Polski. A na tym etapie wiemy, że dochodziło w nim do poważnych nieprawidłowości.

I rzeczywiście, wystarczy rzut oka na wykresy, by dostrzec, że nieporównanie więcej pieniędzy otrzymywały podmioty z okręgów wyborczych, w których kandydowali do Sejmu politycy Suwerennej Polski. Chociaż fundusz miał teoretycznie służyć pomocy ofiarom przestępstw, pieniądze otrzymywały głównie ochotnicze straże pożarne i szpitale. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zaznaczył w wywiadzie dla TVN24, że opublikowane zestawienie nie przesądza o naruszeniu prawa, lecz etyki, bo ustawa dawała urzędnikom pewną dowolność w wydawaniu środków. To jednak nie wyczerpuje tematu, ponieważ obok dotacji poza konkursem jest problem ustawiania konkursów – wiceministra Rudzińska-Bluszcz przyznała w Polsat News, że codziennie otrzymuje z prokuratury pisma z wnioskami o udostępnienie dokumentów, a w ciągu ośmiu dni wysłała do śledczych 50 tys. stron.

Taśmy Mraza. Ktoś mógłby się zdenerwować

Niemal codziennie w mediach ukazują się również kolejne fragmenty rozmów, nagranych potajemnie przez

  • Fundusz Sprawiedliwości
  • PiS
  • Suwerenna Polska
  • Tomasz Mraz
  • wybory do Parlamentu Europejskiego 2024
  • Zbigniew Ziobro
  • Reklama