Nowy dyrektor Teatru Dramatycznego, nowi posłowie. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć
1. Ustalenia „Polityki”: Pełnomocnik ministra nauki z zarzutami
W ostatni czwartek funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech mężczyzn, byłego i obecnych rektorów prywatnych uczelni wyższych. Wczoraj prokurator przedstawił im zarzuty popełnienia przestępstw przekupstwa oraz płatnej protekcji, polegających na wielokrotnym wręczaniu korzyści majątkowych pracownikom i członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jednym z nich jest Waldemar U., pełnomocnik ds. jakości kształcenia ministra nauki Dariusza Wieczorka. Prokurator zastosował wobec Waldemara U. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami.
To efekt rozwojowego śledztwa, które prowadzi katowicki wydział Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w sprawie nielegalnego handlu dyplomami przez Collegium Humanum.
W poniedziałek zwróciliśmy się do ministerstwa nauki z zapytaniem o kwalifikacje i kompetencje, jakie przy powoływaniu swoich pełnomocników bierze pod uwagę minister. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi, za to we wtorek przed południem Waldemar U. został odwołany z funkcji pełnomocnika.
2. Hunter Biden winny
Syn prezydenta Joe Bidena Hunter został uznany winnym nielegalnego posiadania broni i złożenia fałszywego oświadczenia przed jej zakupem. Proces toczył się przed sądem federalnym w Wilmington w stanie Delaware, trwał mniej więcej tydzień, a ława przysięgłych wydała we wtorek swój werdykt po zaledwie trzygodzinnych obradach. Po raz pierwszy w historii USA syn prezydenta stanął przed sądem z kryminalnymi zarzutami. Oskarżony był o to, że składając wniosek o pozwolenie na broń, w stosownym formularzu skłamał, nie przyznając się do tego, że jest nałogowym narkomanem. Kupując rewolwer, stał się zatem nielegalnym posiadaczem broni. Hunter bronił się, twierdząc, że kiedy dokonywał zakupu, myślał, że uwolnił się już z nałogu, ale sąd przysięgłych nie dał temu wiary. W sądzie obciążyły go m.in. jego była żona i była partnerka; obie zeznały, że Hunter regularnie zażywał crack (odmiana kokainy) i nie były w stanie go od tego odwieść.
Synowi prezydenta grozi teoretycznie 25 lat więzienia, ale jako uznany za winnego po raz pierwszy otrzyma z pewnością znacznie niższą karę. W sądach amerykańskich karę ogłasza się osobno, zwykle po około czterech miesiącach od orzeczenia sądu przysięgłych, co oznacza, że zostanie ona wydana w październiku – a więc przed listopadowymi wyborami, w których Joe Biden ubiega się o reelekcję. Werdykt „winny” podlega apelacji i niewykluczone, że zostanie unieważniony.
3. Nowy dyrektor Teatru Dramatycznego
Wojciech Faruga został nowym dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Bez konkursu – na podstawie eksplikacji złożonej w Biurze Kultury m.st. Warszawy.
Na początku tygodnia nowy dyrektor i przedstawiciele Biura Kultury spotkali się z zespołem teatru – ponad pół roku po wybuchu głośnego kryzysu. Przypomnijmy: w styczniu 2024 r. stołeczny ratusz odwołał poprzednią dyrektorkę Dramatycznego Monikę Strzępkę w związku z zarzutami o przemocowe zachowania wobec pracowników i nierealizowanie programu.
Faruga jest uznanym reżyserem teatralnym i obecnym dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie kończy mu się kontrakt. Miesięcznik „Teatr” ogłosił go najlepszym reżyserem 2023 r. w Polsce.
4. Co dalej z Trzecią Drogą?
Wynik Trzeciej Drogi w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego rozczarował polityków tej koalicji, a zapewne również jej wyborców. Zyskali trzy mandaty – dla Krzysztofa Hetmana, Adama Jarubasa i Michała Koboski. Przyczyny niezbyt zadowalającego rezultatu słusznie zdiagnozował marszałek Hołownia: polaryzacja sceny politycznej jest tak silna, że wybory postrzegane są przez większość wyborców jako starcie dwóch największych partii. Wielu wyborców, którym nawet odpowiada PSL albo Polska 2050, wolało przyłożyć rękę do zwycięstwa PO nad PiS.
Są też bardziej przyziemne powody porażki wyborczej Trzeciej Drogi. Wygląda na to, że w tym małżeństwie ważniejszy jest PSL i jego interesy. We Wrocławiu Hołownia poniósł szczególnie dotkliwą klęskę i jakąś cenę zapłaci za nią na pewno.
Wątpliwe zresztą, żeby projekt o niezbyt odpowiadającej rzeczywistości nazwie Trzecia Droga dotrwał do wyborów prezydenckich – pisze Jan Hartman. I wątpliwe, żeby startował w nich Szymon Hołownia, zwłaszcza z jakimś poważnym zapleczem.
5. Nowe nazwiska w Sejmie
Aż 26 nowych europosłów, którzy niebawem wyjadą do Brukseli, to obecni posłowie na Sejm. Ich mandaty przejmą ci, którzy podczas październikowych wyborów zdobyli najwyższe wyniki na poszczególnych listach.
Najwięcej, bo aż 13 parlamentarzystów, którzy przeniosą się do europarlamentu, to posłowie Koalicji Obywatelskiej. I tak:
- Borysa Budkę zastąpi Urszula Koszutska,
- Kamilę Gasiuk-Pihowicz – Mariusz Popielarz,
- Dariusza Jońskiego – Krzysztof Piątkowski,
- Marcina Kierwińskiego – Maria Koźlakiewicz,
- Jacka Protasa – Katarzyna Królak,
- Michała Szczerbę – Magdalena Roguska,
- Martę Wcisło – Bożena Lisowska,
- Bogdana Zdrojewskiego – Krzysztof Mieszkowski,
- Bartosza Arłukowicza – Barbara Grygorcewicz,
- Bartłomieja Sienkiewicza – Jerzy Meysztowicz,
- Jagnę Marczułajtis-Walczak – Aleksandra Kot,
- Mirosławę Nykiel – Maciej Tomczykiewicz.
Jeżeli chodzi o PiS, mowa o ośmiu zastępstwach:
- Waldemara Budę zastąpi Włodzimierz Tomaszewski,
- Piotra Müllera – Michał Kowalski,
- Michała Dworczyka – Grzegorz Macko,
- Małgorzatę Gosiewską – Jarosław Krajewski,
- Marlenę Maląg – Lidia Czechak,
- Arkadiusza Mularczyka – Anna Paluch,
- Jacka Ozdobę – Rafał Romanowski,
- Macieja Wąsika – Wioletta Kulpa.
Miejsca zwalniają też dwaj posłowie Konfederacji:
- Grzegorza Brauna zastąpi Michał Połuboczek,
- Stanisława Tyszkę – Krzysztof Szymański.
W Trzeciej Drodze także szykują się dwa przejęcia:
- Krzysztofa Hermana zastąpi Henryk Smolarz,
- Michała Kobosko – Bożena Hołownia.
I dwa w Lewicy:
- Joannę Scheuring-Wielgus zastąpi Piotr Kowal,
- Krzysztofa Śmiszka – Maria Stożek.