„Żaden przyzwoity człowiek nie przyłoży ręki do odebraniu mu immunitetu – krzyczał w obronie kolegi z Suwerennej Polski poseł Michał Wójcik. – Michał Woś jest człowiekiem niewinnym. Za kilka lat, gdy przejmiemy władzę, a tak będzie, to wskażę pana i panią, abyście stanęli przed sądem!”.
Posłowie i posłanki nie ulegli zapewnieniom i groźbom. Za uchyleniem immunitetu podniosło rękę 240 przedstawicieli izby. Poseł Suwerennej Polski ma odpowiedzieć przed sądem w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Konkretnie chodzi o przekroczenie uprawnień podczas finansowania zakupu oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.
Przed głosowaniem doszło do szturmu na mównicę, w którym brali udział posłowie Sebastian Kaleta, Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński. Szymon Hołownia przekonywał, że regulamin Sejmu nie przewiduje dyskusji przed głosowaniem. „Pan w sposób brutalny nieustannie łamie prawo” – stwierdził prezes PiS, na co marszałek odpowiedział: „Bardzo serdecznie dziękuję za tę opinię. Rani ona moje serce, ale postaram się z tym żyć, panie przewodniczący. Proszę się nie unosić, bo może pan przekroczyć pewne granice, których nie chcemy mieć przekroczonych w tej izbie”.
To niejedyny wniosek o uchylenie immunitetu. Sejm wyraził również zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia – na wniosek Głównego Inspektora Transportu Drogowego – prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Odrzucono wnioski o uchylenie immunitetu Anicie Kucharskiej-Dziedzic (również wykroczenie), a także Katarzynie Lubnauer, którą prywatnie do odpowiedzialności chciał pociągnąć Łukasz Piebiak.
Tak dla gwałtu, handlu, tantiem i flipperów
Sejm zajął się również pierwszym czytaniem ustaw o handlu w niedzielę, tzw. ustawie antyflipperskiej, zmianą definicji gwałtu oraz nowelizacją ustawy o prawie autorskim. Spośród wszystkich projektów tylko ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli o opodatkowaniu flipperów (kupowanie mieszkań i odsprzedawanie drożej), nie przeszła pierwszego czytania i została odrzucona. „Za chwilę będziemy głosować wniosek skrajnej prawicy, aby zakończyć pracę nad ustawą, która ma szanse uwolnić rynek mieszkaniowy od działań szkodliwych spekulantów, którzy pompują ceny” – bezskutecznie przekonywała przed głosowaniem Dorota Olko z Partii Razem. Wniosek o odrzucenie złożył poseł Witold Tumanowicz z Konfederacji.
Posłowie i posłanki zagłosowali przeciwko odrzuceniu projektu ustawy złożonej przez Ryszarda Petru z Polski 2050, która ma przywrócić w ograniczonym zakresie handel w niedzielę. Projekt przewiduje dwie handlowe niedziele w miesiącu, podwójne wynagrodzenie dla pracownika oraz nakłada obowiązek na pracodawcę wyznaczenia pracownikowi innego dnia wolnego.
Większością 335 osób przyjęto nowelizację kodeksu karnego, która zmienia definicję gwałtu. Zgodnie z zapisami za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody. W serwisie X ministra Katarzyna Kotula podziękowała za wieloletnie starania i inicjatywę wiceministrze Anicie Kucharskiej-Dziedzic oraz mecenas Danucie Wawrowskiej.
Wreszcie uchwalono nowelizację prawa autorskiego, która wdraża unijną dyrektywę dotyczącą wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów, w tym publikacji, przez wyszukiwarki, media społecznościowe, platformy streamingowe i VOD. Przed przyjęciem nowelizacji posłowie – m.in. KO i Trzeciej Drogi – nie poparli poprawek Lewicy, które zakładały chronienie przed cyfrowymi gigantami mediów – wydawców i dziennikarzy. Lewica zapowiada walkę o poprawki w Senacie.
Zmiany w KRS i komisji kopertowej
Nowym członkiem Krajowej Rady Sądownictwa został Jarosław Urbaniak z KO. Kandydat PiS Kazimierz Smoliński nie uzyskał wymaganej większości. Uzupełniono również skład komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Miejsce Jacka Karnowskiego, nowego wiceministra funduszy i polityki regionalnej, zajęła posłanka KO Karolina Pawliczak.
Na początku obrad doszło również do zaprzysiężenia trójki posłanek. Ślubowanie złożyły Aleksandra Kot z Nowoczesnej (KO), Barbara Grygorcewicz z PO oraz Wioletta Kulpa z PiS. Tylko ta ostatnia na końcu dodała: „Tak mi dopomóż Bóg”.