Kraj

Krwawy atak Izraela na Liban, afera wizowa: nowy, szokujący rozdział. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Izrael ostrzeliwuje wioski w okolicach miasta An-Nabatijja na południu Libanu. Izrael ostrzeliwuje wioski w okolicach miasta An-Nabatijja na południu Libanu. Hussein Malla / Associated Press / East News
Setki ofiar śmiertelnych ataku Izraela na Liban, PKW rozpoczęła badanie sprawozdań finansowych partii za 2023, nowy, szokujący rozdział afery wizowej, rozpoczęło się 79. Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku i 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

1. Krwawy atak Izraela na Liban

W poniedziałek rano izraelskie wojsko rozpoczęło intensywne naloty na cele Hezbollahu w Libanie i przy granicy z Syrią, po południu dokonało także „precyzyjnego uderzenia” na Bejrut. Konflikt rozpędza się od czwartku. W nocy z poniedziałku na piątek izraelska armia poinformowała, że jej lotnictwo uderzyło w blisko 1,6 tys. celów Hezbollahu w Libanie i będzie kontynuować ataki. Hezbollah z kolei wystrzelił w kierunku Izraela ponad 200 rakiet.

Jak podaje libańskie ministerstwo zdrowia, w izraelskich nalotach zginęły 492 osoby, a 1645 zostało rannych, wśród ofiar śmiertelnych jest 35 dzieci i 58 kobiet.

„Izraelska armia rozpoczęła dziś rano proaktywną operację ofensywną. Niszczymy infrastrukturę wojskową, którą Hezbollah budował przez 20 lat. To bardzo ważne” – ogłosił dowódca Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Herci Halewi. Izraelska ofensywa nosi kryptonim „Północne Strzały”.

Przed rozpoczęciem nalotów izraelskie siły zbrojne wezwały mieszkańców południowego i wschodniego Libanu do ewakuacji z miejsc, w których Hezbollah ukrywa broń. Na północ kraju uciekają tysiące ludzi, a drogi są zakorkowane.

2. PKW rozpoczęła badanie sprawozdań finansowych partii za 2023

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła rozpatrywanie rocznych sprawozdań finansowych partii za 2023 r. I choć na razie nie poznamy jej decyzji w sprawie PiS – zależeć od niej będzie subwencja dla tej partii na najbliższe trzy lata, a więc niemal 78 mln zł – przepisy są jednoznaczne i wiadomo, że Komisja będzie musiała sprawozdanie zakwestionować.

W poniedziałek PKW zajęła się finansowaniem mniejszych partii politycznych, sprawozdanie PiS będzie badać najprawdopodobniej na początku października. Tymczasem podjęła decyzję w sprawie skargi partii Jarosława Kaczyńskiego na decyzję o odrzuceniu sprawozdania finansowego jej komitetu wyborczego z wyborów w 2023 r. Przypomnijmy: pod koniec sierpnia PKW wyliczyła nieprawidłowości w finansowaniu kampanii PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych na kwotę 3,6 mln zł. Prawo i Sprawiedliwość złożyło skargę na decyzję PKW, a teraz ona przekaże we wtorek swoje stanowisko do Sądu Najwyższego.

„Mamy dyskusję w PKW nad zeszłorocznymi sprawozdaniami finansowymi partii. I dyskusję społeczną nad ich równym traktowaniem” – zauważa na naszych łamach Ewa Siedlecka. Do tej pory PKW wszystkie partie traktowała równo, teraz nie jest to już oczywiste. „Dlaczego PKW uznała, że nie jest związany z kampanią udział w dorocznym Campusie Trzaskowskiego, na którym tradycyjnie rozmawia się o polityce (...), a udział w pikniku w sprawie 800 plus jest wyborczy? Wyborcy i partie mają prawo to wiedzieć. Inaczej decyzja wygląda na arbitralną. I stwarza warunki do zarzutów o nierówne traktowanie” – pyta nasza publicystka i apeluje, by decyzje PKW były starannie uzasadniane. „Tym staranniej, że PWK to dziś ciało polityczne, a nie organ funkcjonalnie niezależny od władzy wykonawczej” – napisała.

3. Afera wizowa: nowy, szokujący rozdział

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” dotarli do nieopublikowanego jeszcze raportu NIK na temat nieprawidłowości w wydawaniu wiz w czasach rządów PiS. Raport szokuje liczbami i zdecydowanymi ocenami, które można w nim przeczytać. Okazuje się, że polskie wizy (wizy schengeńskie) za rządów PiS otrzymało 366 tys. obywateli państw azjatyckich i afrykańskich, a w wielu przypadkach miały miejsce naciski ze strony MSZ na konsulaty, aby wydawać je szybko i nie opóźniać sprawy procedurami sprawdzającymi. NIK napisał, że „w MSZ funkcjonował nietransparentny i korupcjogenny mechanizm wpływania na niektórych konsulów”. „Tak działa państwo gangsterskie” – komentuje sprawę Jan Hartman. Raport NIK z imienia i nazwiska wymienia kolejnych ministrów spraw zagranicznych winnych co najmniej poniechania nadzoru nad procesem wydawania wiz przez konsulaty. Chodzi o Witolda Waszczykowskiego, Jacka Czaputowicza, Zbigniewa Raua i Szymona Szynkowskiego vel Sęka. „Nie wszyscy przejdą przez to suchą stopą – pisze Hartman. – »Nawet nie aferka«, jak był łaskaw wyrazić się Jarosław Kaczyński, wygląda na poważny – i to międzynarodowy – skandal podważający naszą wiarygodność jako partnera układu z Schengen”.

4. Rozpoczęło się 79. Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku

Od dziś do 28 września potrwa 79. debata generalna Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W spotkaniu weźmie udział 130 szefów państw i rządów, a Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda, który wieczorem zabierze głos w debacie generalnej. Wystąpią w niej także m.in. prezydenci USA Joe Biden, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Turcji Recep Tayyip Erdoğan i Iranu Masud Pezeszkian.

W poniedziałek Andrzej Duda wziął także udział w Szczycie dla Przyszłości w sali Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, w ramach którego państwa ONZ przyjęły „Pakt dla przyszłości” – zobowiązanie do działań na rzecz bezpieczniejszego, bardziej pokojowego, zrównoważonego i inkluzywnego świata dla przyszłych pokoleń.

Duda – mimo wcześniejszych zapowiedzi – nie spotka się podczas swojej wizyty w USA z kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem w Doylestown, zwanym „amerykańską Częstochową”. „Nie ma żadnego planowanego spotkania” – przyznał prezydent w rozmowie z dziennikarzami.

W sesji ONZ bierze udział także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

5. Ruszył festiwal filmowy w Gdyni

Rozpoczął się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak mówiła na gali otwarcia dyrektorka artystyczna festiwalu Elżbieta Łapińska, jego tegoroczna edycja jest odświeżona i pełna nowości. „Mamy nową sekcję konkursową Perspektywy, nowy system przyznawania niektórych nagród festiwalowych, międzynarodowy skład jurorski, nowe wydarzenia dla młodych” – zachwalała Łapińska. Filmem otwarcia był tegoroczny polski kandydat do Oscara – „Pod wulkanem” Damiana Kocura. Opowiada o ukraińskiej rodzinie, którą wybuch wojny zastaje podczas wakacji poza krajem, a główni bohaterowie z turystów stają się uchodźcami.

O Złote Lwy powalczy w Gdyni 16 filmów: „Biała odwaga” Marcina Koszałki, „Dwie siostry” Łukasza Karwowskiego, „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna, „Idź pod prąd” Wiesława Palucha, „Kobieta z...” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „Kulej. Dwie strony medalu” Xawerego Żuławskiego. „Lany poniedziałek” Justyny Mytnik, „Ludzie” Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda, „Minghun” Jana P. Matuszyńskiego, „Pod szarym niebem” Mary Tamkovich, „Simona Kossak” Adriana Panka, „Utrata równowagi” Korka Bojanowskiego, „Wrooklyn Zoo” Krzysztofa Skoniecznego, „Wróbel” Tomasza Gąssowskiego, „Zielona granica” Agnieszki Holland i wspomniany już „Pod wulkanem” Damiana Kocura.

Festiwal potrwa do soboty.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną