Kto rządzi w polskim teatrze?

Teatr pod lupą
Opada medialny pył wzniecony tezą, że polskim teatrem rządzi lobby gejowskie. Ale zachowuje aktualność pytanie, kto nim rządzi naprawdę.
70-letni Lupa jest, po śmierci Jerzego Jarockiego, samotnym symbolem wszechmogącego reżysera, guru i maga teatru.
Krzysztof Wojciechowski/Forum

70-letni Lupa jest, po śmierci Jerzego Jarockiego, samotnym symbolem wszechmogącego reżysera, guru i maga teatru.

Skończyło się tournée Joanny Szczepkowskiej po redakcjach, stacjach radiowych i telewizyjnych, w których tłumaczyła, co miała na myśli, pisząc o lobby gejowskim w teatrze, a czego z pewnością nie. Skończyło się pisanie sprostowań i odpowiedzi na rozmaite listy poparcia i wyparcia. Na okładce „Przekroju” przytulili się do siebie niedawni adwersarze: aktor Teatru Narodowego Grzegorz Małecki i felietonista oraz szef Instytutu Teatralnego Maciej Nowak. Małecki, kpiąc (nierzadko dowcipnie) w wywiadzie w „Rzeczpospolitej” z nowoczesnego, eksperymentującego teatru (ale też z goniących za tanią sensacją mediów), powiedział m.in.: „Dramaturg (...) wpada zwykle z całą świtą. I tak na małej scenie jest: reżyser, choreograf, ktoś od świateł, dwie dziewczynki, które piszą o reżyserze pracę magisterską, delegaci »Krytyki Politycznej« i koniecznie para gejów, którzy nie wiadomo, czym się zajmują, ale dobrze, żeby byli”.

Nowak to podchwycił, rozdmuchał w felietonie i zrobił z aktora pierwszego (oczywiście do czasu wkroczenia na scenę Szczepkowskiej) homofoba polskiego teatru. Na co ten odpowiedział listem otwartym. Publiczna korespondencja Nowaka i Małeckiego zainspirowała z kolei Szczepkowską do napisania o rozpanoszonym w teatrze, a bezkarnym dzięki obowiązującej politycznej poprawności, homoseksualnym lobby.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną