Kultura

Szczekaczki miłości

Odkurzony big-beat

Czesław Niemen (w środku) z zespołem Akwarele, pierwszy z lewej Tomasz Jaśkiewicz Czesław Niemen (w środku) z zespołem Akwarele, pierwszy z lewej Tomasz Jaśkiewicz Polskie Nagrania
Big-beat, muzyka czasów PRL, wciąż budzi ciekawość, nawet fascynację. Odpowiedzią na jedno i drugie jest wywiad rzeka Witolda Górki z Tomaszem Jaśkiewiczem „Byłem gitarzystą Niemena”.
Karin Stanek z zespołem Czerwono-Czarni (kadr z filmu „Dwa żebra Adama”)Forum Karin Stanek z zespołem Czerwono-Czarni (kadr z filmu „Dwa żebra Adama”)

Lawina wspomnień i wywiadów ruszyła kilka lat temu. Do niedawna dotyczyły głównie polskiego rocka lat 80., fenomenu Jarocina i rodzimej wersji kontrkultury z ostatniej dekady PRL. Ale ostatnio coraz częściej sięga się w głąb historii. Trzy lata temu Ania Rusowicz wydała płytę „Mój big-bit”, w kwietniu tego roku ukazał się wspomnieniowy tom znakomitego fotografa Marka Karewicza „Big Beat”. Okazją do przywoływania dawnych lat była też dziesiąta rocznica śmierci Czesława Niemena, no a teraz Tomasz Jaśkiewicz opowiada, jak to było z tą dawną polską miłością do rock’n’rolla.

Polityka 32.2014 (2970) z dnia 05.08.2014; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczekaczki miłości"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021