Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

„Tego człowieka nikt nie zatrzyma” – zagraniczne media o Oscarze dla „Idy”

Reżyser Paweł Pawlikowski w trakcie podziękowań podczas gali Oscarów. Reżyser Paweł Pawlikowski w trakcie podziękowań podczas gali Oscarów. NowThis / Daily Motion
Zagraniczne media okazały się mniej zaskoczone zwycięstwem polskiego filmu od jego reżysera, Pawła Pawlikowskiego.

Life is full of surprises, życie jest pełne niespodzianek – tymi słowami swoją relację z rozdania Oscarów rozpoczyna „New York Times”.

Słowa te amerykański dziennik zapożyczył oczywiście od Pawła Pawlikowskiego, reżysera „Idy”. Odbierając złotą statuetkę za najlepszy film nieanglojęzyczny, Pawlikowski dziwił się, że kameralny i cichy film zaprowadził go w tak głośne miejsce jak gala Oscarów.

Zagraniczne media okazały się nieco mniej zdziwione zwycięstwem polskiego filmu. Przeciwnie, większość z nich uznała, że sprawiedliwości stało się zadość.

Oto reakcje najważniejszych z nich:

New York Times:

„Dla Pawlikowskiego to moment osobistego triumfu. (...) Nie było mu łatwo zebrać fundusze na swój film ze względu na trudną tematykę oraz staroświecki format zdjęć. Ale teraz wszystkie te problemy poszły w niepamięć”.

Independent:

„Paweł Pawlikowski spędził sporo czasu, pracując w Londynie. Na Zachodzie dotychczas kojarzono go głównie jako reżysera debiutu Emily Blunt, »My Summer of Love«. Od teraz Pawlikowski będzie jednak chwalony za »Idę« – 80-minutowy film osadzony w latach 60. o młodej kobiecie, która przygotowuje się do święceń zakonnych”.

Vulture:

„Jednym z najbardziej niedocenianych momentów gali Oscarowej było przemówienie reżysera »Idy« Pawła Pawlikowskiego. Kategoria filmów zagranicznych jak zawsze okazała się najciekawsza”.

Der Spiegel:

„Dla fanów unikatowego kina europejskiego »Ida«, minimalistyczny dramat polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego, jest pozycją obowiązkową”.

Telegraph:

„Od początku zapowiadało się na ostry wyścig między filmem Pawła Pawlikowskiego a »Lewiatanem«. Ale to ten pierwszy postawił na swoim. Nakręcona w przepięknej czerni i bieli »Ida« to ponury, a zarazem wciągający obraz pokazujący burzliwą polską przeszłość. To jednocześnie pierwszy od 1967 roku czarno-biały film, który zwyciężył w tej kategorii”.

Guardian:

„Wyreżyserowana przez Pawła Pawlikowskiego »Ida« zdobyła Oscara za najlepszy film zagraniczny, pokonując hołubioną antyputinowską satyrę »Lewiatan«. Tym samym stała się pierwszym polskim filmem nagrodzonym złotą statuetką”.

Slash Film:

„Polski film można już oglądać w serwisie Netflix – zrób to, natychmiast”.

Mashable

„Tego człowieka nic nie zatrzyma”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną