Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Teatr najlepszego aktora

Polska scena teatralna lubi gwiazdy

Agata Kulesza jako skazana na śmierć królowa, Teatr Ateneum w Warszawie Agata Kulesza jako skazana na śmierć królowa, Teatr Ateneum w Warszawie Jacek Domiński / Reporter
Na światowych scenach teatralnych występują największe gwiazdy Hollywood. A jak polski teatr gospodaruje aktorskimi tuzami?
Daniel Craig i Rachel Weisz na BroadwayuELMO NY/AKM-GSI/Forum Daniel Craig i Rachel Weisz na Broadwayu

W ubiegłym roku repertuary broadwayowskich teatrów zdominowały hollywoodzkie gwiazdy, na czele z Danielem Craigiem i Rachel Weisz, czyli Jamesem Bondem i laureatką Oscara za rolę Tessy Quayle w „Wiernym ogrodniku”. Prywatnie – małżeństwem. Wystąpili w klasycznym dramacie Harolda Pintera „Zdrada”. O tym, jak po latach spotyka się para dawnych kochanków, jak odkrywają, że jej mąż (a jego przyjaciel) wiedział o ich romansie i jak to wpływa na ich życie.

14 tygodni zaowocowało przychodami rzędu 17,5 mln dol. (przy tysiącu miejsc na widowni). Przebił to tylko broadwayowski debiut Toma Hanksa w „Lucky Guy” Nory Ephron – toczącej się od połowy lat 80. do połowy 90. historii życia weterana amerykańskiego dziennikarstwa tabloidowego. Grany o cztery tygodnie dłużej i w większym teatrze zarobił 22,9 mln dol. Obok odtwórców ról Jamesa Bonda i Forresta Gumpa można było obejrzeć na żywo m.in. także Denzela Washingtona – w sztuce „A Raisin in the Sun” Lorraine Hansberry o życiu rodziny czarnych Amerykanów w latach 50. Oraz Jamesa Franco w spektaklu według powieści Johna Steinbecka „Myszy i ludzie”.

W tym roku widzów broadwayowskich teatrów czarować będzie Helen Mirren w londyńskiej produkcji „Audiencja”, w której zdyskontuje swój sukces z filmu „Królowa”, ponownie wcielając się w Elżbietę II. Również teatralny występ Elisabeth Moss (w nagrodzonej Pulitzerem i Tony sztuce Wendy Wasserstein „The Heidi Chronicles”) będzie nawiązaniem do roli Peggy Olsen, która przyniosła aktorce sławę, z kultowego serialu „Mad Men”. Tytułowa Heidi jest historyczką sztuki, żyjącą w czasach kształtowania się ruchu emancypacji kobiet, od lat 60.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Kultura; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Teatr najlepszego aktora"
Reklama