Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Polscy pisarze protestują przeciw odwołaniu dyrektora Instytutu Książki

photo-deti / PantherMedia
Pod listem podpisali się uznani polscy twórcy. Między innymi teść Andrzeja Dudy.
Krzysztof Żuczkowski/Forum

Grzegorz Gauden został odwołany ze stanowiska 1 kwietnia 2016 r. Minister Piotr Gliński tłumaczył, że instytucja nie działa jak należy, zaniedbań dopuszcza się zwłaszcza w kwestii promocji czytelnictwa. Decyzję tę środowisko przyjęło z niedowierzaniem. Grzegorz Gauden funkcję dyrektora Instytutu Książki pełnił od 2008 r.

Własny list w obronie Gaudena wystosowała do ministra dziennikarka POLITYKI Justyna Sobolewska: „W Instytucie udało się stworzyć niewielki, ale niezwykle fachowy zespół, który działał prężnie i skutecznie. A sam Grzegorz Gauden jest osobą wielkiej kultury i głęboko oddaną idei promocji czytelnictwa oraz rozwoju bibliotek. W tym kontekście oskarżanie Instytutu Książki o słabe wyniki czytelnictwa w Polsce brzmi jak żart. Żartując dalej (choć wcale nie jest mi do śmiechu), myślę, że już czas, żeby wskazał Pan prawdziwego wroga czytelnictwa i zamknął w Polsce internet. Wszystkie statystyki znacząco się poprawią”.

List otwarty wystosowali właśnie polscy pisarze – a wśród nich ojciec Agaty Kornhauser-Dudy, teść prezydenta RP. Oto pełna treść listu:

„Pragniemy wyrazić nasz sprzeciw wobec odwołania Grzegorza Gaudena z funkcji dyrektora Instytutu Książki.

Domyślamy się, że nasz protest nie odniesie skutku – nowy rząd już nas przyzwyczaił do lekceważenia opinii publicznej – ale chcemy, żeby to było powiedziane: Grzegorz Gauden był doskonałym dyrektorem Instytutu, od lat świetnie prowadził bardzo fachowy zespół. Owocnie kontynuując pracę rozpoczętą przez Albrechta Lemppa, doprowadził do rozkwitu tej ważnej dla wspierania polskiej literatury placówki. Instytut Książki kierował się zawsze kryteriami czysto merytorycznymi, nikomu nie zaglądał do legitymacji partyjnej. Natomiast odwołanie Grzegorza Gaudena jest aktem politycznej zemsty i może tylko zaszkodzić polskiej kulturze”.

List podpisali:

Marek Bieńczyk
Anna Bikont
Jacek Bocheński
Stefan Chwin
Tadeusz Dąbrowski
Jacek Dehnel
Janusz Głowacki
Paweł Huelle
Ignacy Karpowicz
Krystyna Kofta
Julian Kornhauser
Hanna Krall
Jerzy Kronhold
Zbigniew Kruszyński
Ryszard Krynicki
Krystyna Lars
Ewa Lipska
Mikołaj Łoziński
Dorota Masłowska
Wiesław Myśliwski
Tadeusz Nyczek
Joanna Olczak-Ronikier
Kazimierz Orłoś
Jerzy Pilch
Tomasz Różycki
Krzysztof Siwczyk
Mariusz Szczygieł
Wojciech Tochman
Olga Tokarczuk
Barbara Toruńczyk
Adam Zagajewski

Reklama

Czytaj także

Nauka

Inwazja małych obcych. Do Polski nadciągają nowe owady i pająki

Polskę zasiedla fala przybyszy z Południa. Owady i pająki przybywają z ludźmi, ale i o własnych siłach, wykorzystując ocieplenie klimatu.

Piotr Panek
13.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną