Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Produkt krajowy musicalowy

„Wiedźmin” i „Piloci” w wersjach musicalowych

15 września w Gdyni zostanie wystawiona musicalowa wersja „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. 15 września w Gdyni zostanie wystawiona musicalowa wersja „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Przemysław Burda
Na deskach największych teatrów muzycznych w kraju wkrótce premiery dwóch polskich produkcji musicalowych: „Wiedźmina” i „Pilotów”. Tematyka różna, ale widowiskowość i poziom trudności podobne.
7 października w teatrze ROMA w Warszawie premiera musicalu 'Piloci' w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.Kajus W. Pyrz/Shake 7 października w teatrze ROMA w Warszawie premiera musicalu "Piloci" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.

Polska scena musicalowa słynęła do tej pory ze znakomitych aranżacji światowych przedstawień. W warszawskim Teatrze Roma po m.in. „Kotach”, „Miss Saigon” czy „Upiorze w operze” olbrzymim sukcesem cieszyło się „Mamma Mia!”, grane tu 560 razy. We wrocławskim Capitolu triumfy odnosiło „Nine”, w łódzkim Teatrze Muzycznym – „Jesus Christ Superstar”. W zeszłym roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni po długim oczekiwaniu wystawiono po raz pierwszy w Polsce „Notre Dame de Paris”.

Teraz polski musical czekają dwie autorskie prapremiery. W Gdyni 15 września pokażą musicalową wersję „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego, a w warszawskiej Romie 7 października wystawią „Pilotów” według oryginalnego scenariusza reżysera i dyrektora sceny Wojciecha Kępczyńskiego. Choć polskie, zapowiadają się naprawdę światowo.

Piloci nad Warszawą

Pierwszy pomysł na wystawienie własnego musicalu pojawił się w Romie 19 lat temu, kiedy Wojciech Kępczyński objął tu dyrekcję. Za jego rządów teatr przeszedł gruntowną przemianę – z zadłużonej Operetki Warszawskiej w jedną z najlepszych scen musicalowych w Polsce. Dzięki adaptacjom światowej sławy tytułów, takich jak „Upiór w operze”, „Les Misérables” czy „Deszczowa piosenka”, Roma zbudowała własną markę, co umożliwiło pracę nad oryginalnym spektaklem. – Wydaje mi się, że po wielu premierach nauczyliśmy się, czym jest musical. Teraz teatr może sobie pozwolić na wystawienie własnego – potwierdza Kępczyński.

Jego „Piloci” są luźno oparci na prawdziwych losach polskich lotników walczących w bitwie o Anglię. Głównymi bohaterami przedstawienia są Nina i Jan, młodzi zakochani, których rozdziela wybuch wojny.

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Produkt krajowy musicalowy"
Reklama