Kultura

29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Festiwal Kultury Żydowskiej 2019 Festiwal Kultury Żydowskiej 2019 Materiały partnera
29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się pomiędzy 21 i 30 czerwca 2019 roku. Tematem tegorocznej edycji będzie ziemia – jeden z żywiołów; miejsce budujące tożsamość, przechowujące pamięć i tworzące przyszłość.

W ciągu ponad 30 lat swojego istnienia, krakowski FKŻ przeszedł długą drogę – od sztetla do Syjonu, od małego lokalnego wydarzenia upamiętniającego wkład Żydów w budowę naszej polskiej tożsamości do największego na świecie festiwalu prezentującego współczesną, zróżnicowaną kulturę tworzoną przez Żydów zarówno w Izraelu, jak też w całej Diasporze.

Festiwal Kultury Żydowskiej 2019Materiały partneraFestiwal Kultury Żydowskiej 2019

Centrum tegorocznej edycji FKŻ znajdzie się w specjalnie w tym celu postawionym przez nas Namiocie FKŻ. Tuż obok synagogi Wysokiej, naprzeciw Chederu – klubu festiwalowego – stanie oryginalny wielofunkcyjny namiot, który będzie gościł festiwalowe wykłady, warsztaty, spotkania, część wydarzeń muzycznych – tam też działał będzie Cheder i festiwalowa strefa chill outu.

W Namiocie FKŻ spotkacie się podczas wykładów m.in. z Yossim Klein Halevim, Prof. Janem Grabowskim, Rabinem Bozem Pashem, Danem Bahatem, Tovą Dickstein oraz Januszem Makuchem.

W ramach Programu Literackiego porozmawiacie np. z Witem Szostakiem, Maciejem Zarembą-Bielawskim, czy też Agatą Maksimowską i prof. Deborah Lipstadt.

Tam też odbędą się happeningi artystyczne oraz cenione przez publiczność już od wielu lat warsztaty klezmerskie z Deborah Strauss i Sanne Moricke oraz śpiewu jidysz – z Jeffem Warschauerem. Wieczorami w Namiocie zagrają: Mała Orkiestra Dancingowa, Abrao, DJe z telawiwskiego TEDERu. Tam też czeka Was kilka programowych niespodzianek!

Festiwal Kultury Żydowskiej 2018Materiały partneraFestiwal Kultury Żydowskiej 2018

W programie muzycznym, który stał się znakiem formowym naszego festiwalu – tradycyjnie już nie zabraknie różnorodności: muzyka klezmerska (Emil Kroitor, Michael Winograd) zabrzmi obok muzyki sefardyjskiej i mizrachowej (Raymonda Abecassis, The Piyut Ensemble); tradycyjny śpiew kantoralny (kantorzy: Israel Rand, Yoni Rose, Avraham Kirshenbaum) znajdzie się obok nowoczesnych gatunków muzycznych (Ola Bilińska, Uzi Navon, Emmanuel Witzthum), czy też serii imprez DJ-skich, zorganizowanych wspólnie z Tederem. W różnych nieoczywistych konfiguracjach pojawiała się będzie na FKZ również najlepsza krakowska orkiestra – Sinfonietta Cracovia.

Nie zabraknie oczywiście ani kultowego koncertu Szalom na Szerokiej (sobota, 29 czerwca 2019), ani też wielu nowości: wśród nich po raz pierwszy na festiwalowych scenach zagoszczą imprezy z izraelskim hip-hopem!

Festiwal potrwa 10 dni. W tym czasie odbędzie się 125 wydarzeń w programie głównym oraz drugie tyle w programie towarzyszącym. Udział w nim weźmie ponad 30 tys. osób z całego świata. Wystąpi 168 artystów z 8 krajów: Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, Turcji, Francji, Brazylii i Polski.

Szczegóły wydarzeń i sklep z biletami znajdują się na stronie jewishfestival.pl oraz w festiwalowej aplikacji „Jewish Culture Festival” dostępnej w APP Store i Google Play. Festiwalowe koncerty będą transmitowane na żywo na stronie internetowej FKŻ, jak również na fanpage’u na Facebooku.

Festiwal Kultury Żydowskiej 2019Materiały partneraFestiwal Kultury Żydowskiej 2019
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama