W ciągu ponad 30 lat swojego istnienia, krakowski FKŻ przeszedł długą drogę – od sztetla do Syjonu, od małego lokalnego wydarzenia upamiętniającego wkład Żydów w budowę naszej polskiej tożsamości do największego na świecie festiwalu prezentującego współczesną, zróżnicowaną kulturę tworzoną przez Żydów zarówno w Izraelu, jak też w całej Diasporze.
Centrum tegorocznej edycji FKŻ znajdzie się w specjalnie w tym celu postawionym przez nas Namiocie FKŻ. Tuż obok synagogi Wysokiej, naprzeciw Chederu – klubu festiwalowego – stanie oryginalny wielofunkcyjny namiot, który będzie gościł festiwalowe wykłady, warsztaty, spotkania, część wydarzeń muzycznych – tam też działał będzie Cheder i festiwalowa strefa chill outu.
W Namiocie FKŻ spotkacie się podczas wykładów m.in. z Yossim Klein Halevim, Prof. Janem Grabowskim, Rabinem Bozem Pashem, Danem Bahatem, Tovą Dickstein oraz Januszem Makuchem.
W ramach Programu Literackiego porozmawiacie np. z Witem Szostakiem, Maciejem Zarembą-Bielawskim, czy też Agatą Maksimowską i prof. Deborah Lipstadt.
Tam też odbędą się happeningi artystyczne oraz cenione przez publiczność już od wielu lat warsztaty klezmerskie z Deborah Strauss i Sanne Moricke oraz śpiewu jidysz – z Jeffem Warschauerem. Wieczorami w Namiocie zagrają: Mała Orkiestra Dancingowa, Abrao, DJe z telawiwskiego TEDERu. Tam też czeka Was kilka programowych niespodzianek!
W programie muzycznym, który stał się znakiem formowym naszego festiwalu – tradycyjnie już nie zabraknie różnorodności: muzyka klezmerska (Emil Kroitor, Michael Winograd) zabrzmi obok muzyki sefardyjskiej i mizrachowej (Raymonda Abecassis, The Piyut Ensemble); tradycyjny śpiew kantoralny (kantorzy: Israel Rand, Yoni Rose, Avraham Kirshenbaum) znajdzie się obok nowoczesnych gatunków muzycznych (Ola Bilińska, Uzi Navon, Emmanuel Witzthum), czy też serii imprez DJ-skich, zorganizowanych wspólnie z Tederem. W różnych nieoczywistych konfiguracjach pojawiała się będzie na FKZ również najlepsza krakowska orkiestra – Sinfonietta Cracovia.
Nie zabraknie oczywiście ani kultowego koncertu Szalom na Szerokiej (sobota, 29 czerwca 2019), ani też wielu nowości: wśród nich po raz pierwszy na festiwalowych scenach zagoszczą imprezy z izraelskim hip-hopem!
Festiwal potrwa 10 dni. W tym czasie odbędzie się 125 wydarzeń w programie głównym oraz drugie tyle w programie towarzyszącym. Udział w nim weźmie ponad 30 tys. osób z całego świata. Wystąpi 168 artystów z 8 krajów: Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, Turcji, Francji, Brazylii i Polski.
Szczegóły wydarzeń i sklep z biletami znajdują się na stronie jewishfestival.pl oraz w festiwalowej aplikacji „Jewish Culture Festival” dostępnej w APP Store i Google Play. Festiwalowe koncerty będą transmitowane na żywo na stronie internetowej FKŻ, jak również na fanpage’u na Facebooku.