Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Kroniki gniewu

Spike Lee: sumienie Ameryki?

Spike Lee na tle muralu nawiązującego do jednego z jego wcześniejszych filmów „Do the right things” („Rób, co należy”). Spike Lee na tle muralu nawiązującego do jednego z jego wcześniejszych filmów „Do the right things” („Rób, co należy”). Elias Williams/The New York Times / EAST NEWS
Filmowiec Spike Lee, zagorzały przeciwnik prezydenta Trumpa i głos dzisiejszej zbuntowanej Ameryki, znów trafił na pierwszą linię frontu.
Kadr z filmu „Trzej bracia – Radio Raheem, Eric Garner i George Floyd”.materiały prasowe Kadr z filmu „Trzej bracia – Radio Raheem, Eric Garner i George Floyd”.

Pierwsze ujęcie: czarna plansza z pytaniem „Czy historia przestanie się powtarzać?”. Po niej następuje dynamiczny montaż sceny śmierci trzech Afroamerykanów zabitych przez białych policjantów. Krótkometrażowy film „Trzej bracia – Radio Raheem, Eric Garner i George Floyd”, opublikowany kilka dni temu w internecie przez Spike’a Lee, to wstrząsające dwie minuty, w których kondensują się gniew, strach i rozpacz czarnych obywateli Stanów Zjednoczonych. Popularny reżyser ponownie bierze na siebie rolę sumienia Ameryki – z nadzieją, że jego głos wreszcie zostanie wysłuchany.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Kroniki gniewu"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022