1 września startuje 39. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. W pandemicznej rzeczywistości nieco skromniejsza niż zazwyczaj – pokazy będą odbywać się tylko w jednym kinie (Kryterium) – za to w konkursie nie zabrakło znakomitych tytułów.
Tomasz Komenda na ekranie
Najbardziej oczekiwaną premierą festiwalu bez wątpienia jest „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, oparta na faktach historia walki o uwolnienie mężczyzny niesłusznie skazanego za gwałt i zabójstwo. To była jedna z najgłośniejszych spraw współczesnej Polski: Tomasz Komenda, aresztowany po emisji telewizyjnego programu „997”, odsiedział 18 lat, choć dowody nie wskazywały na jego winę. „To jest praktycznie coraz bardziej niebezpieczny schemat – wybiera się ludzi, którzy nie potrafią się bronić, są podatni na sugestie, zastraszani, poddaje się ich silnej presji. Słyszą: »zobaczysz, co się będzie z tobą działo, twoje życie będzie jednym wielkim piekłem, jak się nie przyznasz«. Komenda w jednym z wywiadów powiedział, że tak był przez nich maltretowany, że przyznałby się do zabicia papieża. A potem zaczyna się dopasowywanie dowodów” – tłumaczyła w wywiadzie dla „Polityki” prof. Ewa Gruza z Uniwersytetu Warszawskiego. Jan Holubek – nagrodzony przed laty w Koszalinie za krótkometrażowy film „Słońce i cień” – rekonstruuje śledztwo prowadzone w sprawie Komendy przez prokuratora, który nie chciał uwierzyć w winę chłopaka. Główną rolę zagrał Piotr Trojan.
Na festiwalu premierę będą miały także „Polot” Michała Wnuka, thriller „Fisheye” Michała Szcześniaka (nagrodzonego w Koszalinie za dokument „Punkt wyjścia”) oraz „Pewnego razu w ogródkach działkowych” Rafała Brylla. Konkursową stawkę uzupełniają filmy znane już z polskich kin, m.in. znakomita „Supernova” Bartosza Kruhlika oraz „(Nie)znajomi” Tadeusza Śliwy.
Krótkie metraże i kino w samochodzie
Imponująca jest również lista tytułów zgłoszonych do konkursu filmów krótkometrażowych: 37 fabuł, 16 dokumentów i 15 animacji. Wśród nich wyróżniona podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego „Noamia” Antonia Galdameza z Bartłomiejem Topą w roli policjanta prowadzącego śledztwo w sprawie zabójstwa swojego przygodnego kochanka, poruszająca „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego (autora obsypanej nagrodami i nominowanej do Oscara „Naszej klątwy”) oraz fabularny debiut znakomitego dokumentalisty Tomasza Wolskiego „Problem”.
Program festiwalu jak zawsze uzupełniają spotkania z twórcami, panele dyskusyjne i debaty branżowe. Wydarzeniem będzie również pokaz odrestaurowanej wersji „Ostatniego etapu” Wandy Jakubowskiej. Dla widzów zostanie też uruchomione kino samochodowe. Laureatów poznamy w sobotę 5 września.
Czytaj też: Powrót kin samochodowych