Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Abakanowicz w warszawskim plenerze i nie tylko

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Zinaxin” i „Dolacin” w Parku Rzeźby na Bródnie w Warszawie Rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Zinaxin” i „Dolacin” w Parku Rzeźby na Bródnie w Warszawie Mateusz Włodarczyk / Forum
Park Rzeźby na warszawskim Bródnie wzbogacił się o pracę „Zinaxin i Dolacin”. To kolejne dzieło artystki, które można zobaczyć na otwartej przestrzeni.
Pawilon Czterech Kopuł we WrocławiuMuzeum Narodowe we Wrocławiu Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł we WrocławiuArkadiusz Podstawka/Muzeum Narodowe we Wrocławiu Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł we WrocławiuWojciech Rogowicz/Muzeum Narodowe we Wrocławiu Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł we WrocławiuWojciech Rogowicz/Muzeum Narodowe we Wrocławiu Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu

Pracę Magdaleny Abakanowicz z 2005 r. odsłonięto w niedzielę 6 września i będzie ją można oglądać do 28 lutego 2021 r. Według organizatorów prezentowane na warszawskim Bródnie rzeźby „są przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek”. W ten sposób stolica obchodzi 90. rocznicę urodzin artystki. Ale w plenerze pojawia się nie po raz pierwszy.

Abakanowicz w Elblągu

Chronologicznie należałoby zacząć od Elbląga. Dzieło Abakanowicz już od ponad pół wieku stoi przy ul. Przy Bramie Targowej. Blisko siedmiometrowa instalacja jest pamiątką po I Biennale Form Przestrzennych, które odbywało się tu latem 1965 r. Abakanowicz brała w nim udział razem z grupą kilkudziesięciu twórców, m.in. Marianem Boguszem i Jerzym Jarnuszkiewiczem. W tym samym roku otrzymała złoty medal na Biennale w São Paulo. Forma jakże inna od prac, z którymi najbardziej kojarzy się dzisiaj jej nazwisko – zwinięta w owalną rurę blacha, do której dospawano rękawy, podsuwa skojarzenia z konarem.

112 żeliwnych figur w Poznaniu

Najsłynniejsza, a jednocześnie najbardziej widowiskowa realizacja stoi w Poznaniu – to „Nierozpoznani”. Na pracę składa się 112 żeliwnych figur mierzących ponad dwa metry. Na poznańskiej Cytadeli „Nierozpoznani” są od 2002 r. Instalacja stała się atrakcją turystyczną i jedną z wizytówek miasta.

W pobliżu Ronda Kaponiera stoi jeszcze „5 figur”. A nieco dalej od Poznania, na dziedzińcu Muzeum Śremskiego, znajdziemy kolejne dwa monumenty ze słynnego cyklu „Agora” (Chicago). Artystka współpracowała z miejscową Odlewnią Żeliwa, właśnie tam powstali m.in. „Nierozpoznani”.

Rycerze Króla Artura i nie tylko

Naturalnie prac rzeźbiarki nie mogło zabraknąć w Orońsku. Zwiedzający park przy Centrum Rzeźby Polskiej mają szansę zobaczyć szereg jej dzieł: wykonane ze stali nierdzewnej „Mutanty”, „Głowy” oraz „Ptaki”. Miłośnicy twórczości artystki powinni też zajrzeć do Wrocławia. Prace Abakanowicz są dostępne m.in. w okolicach Muzeum Narodowego. Przy nadodrzańskim Bulwarze Dunikowskiego znajdują się „Ptaki”, a przed samym gmachem stoi sześć rzeźb z cyklu „Rycerze króla Artura”. Inne prace z cyklu można obejrzeć w otoczeniu Pawilonu Czterech Kopuł, m.in. kolejne dwa „Ptaki”.

Urodziny Abakanowicz w Tate Gallery

Magdalena Abakanowicz urodziła się w czerwcu 1930 r. Pandemia pokrzyżowała plany obchodów 90. rocznicy jej urodzin. Od połowy czerwca londyńska Tate Gallery miała prezentować dorobek Abakanowicz na wielkiej retrospektywie. Wystawę przełożono, nowa data jeszcze nie jest znana. Może w międzyczasie kolejne miasto zaprezentuje jej twórczość w plenerze?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną