Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Coś złego

Masakra w szkole w Columbine. Ten reportaż warto przeczytać

Miejsce upamiętnienia ofiar tragedii w Columbine. Miejsce upamiętnienia ofiar tragedii w Columbine. Steve Peterson / Getty Images
Dlaczego mordowali? To pytanie o sprawców masakry w Columbine Ameryka zadaje sobie od 23 lat. Najpełniej odpowiedział na nie Dave Cullen, którego książkowy reportaż w końcu trafia do Polski.
Wnioski Cullena na temat przyczyn masakry w Columbine są jednoznaczne. Do zbrodni doprowadził ciąg konkretnych zdarzeń. Zbagatelizowanie przez policję licznych sygnałów ostrzegawczych – nienawistnych deklaracji Harrisa i Klebolda w internecie, gróźb wobec kolegów. Zbyt łatwe zdobycie broni. Zaburzenia psychiczne, których nikt nie pomógł zneutralizować.materiały prasowe Wnioski Cullena na temat przyczyn masakry w Columbine są jednoznaczne. Do zbrodni doprowadził ciąg konkretnych zdarzeń. Zbagatelizowanie przez policję licznych sygnałów ostrzegawczych – nienawistnych deklaracji Harrisa i Klebolda w internecie, gróźb wobec kolegów. Zbyt łatwe zdobycie broni. Zaburzenia psychiczne, których nikt nie pomógł zneutralizować.

Dobrze znaliśmy tę historię. Para gnębionych nastolatków w pewien kwietniowy dzień u kresu millennium odgrywa się na swoich prześladowcach – i symbolicznie na wszystkich innych szkolnych sadystach – za pomocą broni palnej i bomb samoróbek. Przy okazji giną też niewinni i ci, którzy w liceum tylko uosabiali bezlitosną piramidę fajności – sportowcy. Pakerzy, idole, ciacha to przecież równie dobry cel dla pogubionych, zakompleksionych „piwniczaków”, którzy sami mieli być z kolei ofiarami brutalnych strzelanek, kultury gotów, Marilyna Mansona i własnej nieatrakcyjności.

Polityka 33.2022 (3376) z dnia 09.08.2022; Kultura; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Coś złego"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >