Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Dogonić rzeczywistość

Serhij Żadan dla „Polityki”: Na początku wojny ciągle patrzyliśmy w niebo

Serhij Żadan (ur. 1974 r.) – ukraiński pisarz i poeta, wokalista zespołu Żadan i Psy. Serhij Żadan (ur. 1974 r.) – ukraiński pisarz i poeta, wokalista zespołu Żadan i Psy. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
Tam, gdzie jest ruski mir, nie może być Ukrainy – mówi Serhij Żadan, ukraiński pisarz, poeta, wokalista i aktywista mieszkający w Charkowie.
„Nie miałem siły pisać. Przez długi czas rzeczywistość była silniejsza niż język. Dopiero w czerwcu zacząłem zapisywać jakieś wiersze, eseje, krótką prozę.”Jacek Szydłowski/Forum „Nie miałem siły pisać. Przez długi czas rzeczywistość była silniejsza niż język. Dopiero w czerwcu zacząłem zapisywać jakieś wiersze, eseje, krótką prozę.”

JUSTYNA SOBOLEWSKA: – Po raz pierwszy wyjechał pan z Ukrainy do Polski na kilka spotkań, w czasie których zbierał pan środki na zakup samochodów dla wojska. I w tym czasie, w nocy z 17 na 18 sierpnia, Charków został brutalnie ostrzelany. Jak to jest wyjechać dziś z Ukrainy?
SERHIJ ŻADAN: – Źle, strasznie. Chcę do domu. Rozumiem, że trzeba wyjeżdżać, będziemy mieć we wrześniu trasę razem z zespołem Żadan i Psy, ale serce mówi co innego. Paradoks polega na tym, że my w Charkowie czujemy się bardzo spokojni, a kiedy tylko wyjeżdżamy poza miasto, pojawia się strach, choć teoretycznie tam jest bezpieczniej.

Polityka 36.2022 (3379) z dnia 30.08.2022; Kultura; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Dogonić rzeczywistość"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >