Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kultura

Mit w wersji rap

„1989”, mit Solidarności w wersji rap. Niezwykły eksperyment w teatrze

Danusia (Wałęsa – w tej roli Karolina Kazoń), Gaja (Kuroń – Magdalena Osińska), Jacek (Kuroń – Marcin Czernik) i Henryka (Krzywonos – Dominika Feiglewicz). Danusia (Wałęsa – w tej roli Karolina Kazoń), Gaja (Kuroń – Magdalena Osińska), Jacek (Kuroń – Marcin Czernik) i Henryka (Krzywonos – Dominika Feiglewicz). Bartek Barczyk
Czy „1989”, rapowany musical o Solidarności, odbuduje pozytywny mit pokojowej rewolucji? Odda sprawiedliwość bohaterom? Odkłamie dzisiejszą politykę historyczną? Młodzi twórcy podjęli się niezwykłego eksperymentu.
Władek (Frasyniuk – Mateusz Bieryt).Bartek Barczyk Władek (Frasyniuk – Mateusz Bieryt).

Autorzy spektaklu – Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, reporter Mirosław Wlekły i reżyserka Katarzyna Szyngiera – mają po trzydzieści kilka i czterdzieści parę lat. Władysława Frasyniuka – po tym jak opowiedział im znane historie o uciekaniu esbekom czy o uchronieniu przed przejęciem przez władze majątku Solidarności, słynnych 80 mln zł – poprosili o drugą stronę tej opowieści: rodzinną, domową. Wychodząc z założenia, że nie ma historii Władka bez historii jego żony Krysi, tak jak niepełna byłaby opowieść o Jacku Kuroniu, gdyby wyjąć z niej osobę Gai Kuroń.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Mit w wersji rap"
Reklama