Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński

Emilian Kamiński w 2003 r. Emilian Kamiński w 2003 r. Jan Bebel / Polityka
Emilian Kamiński zmarł w wieku 70 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Informację o jego śmierci agencja PAP potwierdziła u rzeczniczki prasowej Teatru Kamienica Patrycji Pawlik.

Patrycja Pawlik poinformowała, że Emilian Kamiński zmarł w poniedziałek o godz. 7:30 po długiej i ciężkiej chorobie. „Zmarł przy rodzinie w swoim domu w Józefowie” – przekazała.

Teatr Narodowy, Ateneum i Kamienica

Emilian Kamiński był aktorem i reżyserem, założył Fundację Atut i Teatr Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną ukończył z wyróżnieniem w 1975 r. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. W kolejnych latach trafił pod artystyczną opiekę Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie grał w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia i Moniuszki.

Teatr Domowy w stanie wojennym

W 1983 r. na 13 lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem „Słodkie miasto” Stephena Poliakoffa. Był pomysłodawcą i współreżyserem (z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu „Brel” według piosenek Jacques′a Brela. Występował także gościnnie w stołecznych teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. W 1997 r. wrócił do Teatru Narodowego. Teatr Kamienica założył w 2009 r.

W stanie wojennym był jednym z współtwórców i wykonawców Teatru Domowego, który był formą sprzeciwu środowiska aktorów wobec reżimu. „To był teatr nielegalny, to był teatr, za który ścigali nas; tam groziło kilka lat więzienia, i to politycznego, także wszystko nie było takie proste” – wspominał Kamiński w rozmowie z PAP. Dodał, że aktorzy musieli być bardzo ostrożni, dlatego spektakle nie były rejestrowane ani fotografowane – nie ma po nich żadnego śladu.

Kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych

Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z kina, jak i telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu także rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Achilles kontra Roland. Jaka jest Europa: antyczna, barbarzyńska czy średniowieczna?

Co nas, Europejczyków, bardziej ukształtowało – rzymskie prawo czy chrześcijańska religia? Grecka demokracja czy kultura dworska wieków średnich?

Agnieszka Krzemińska
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną