Kultura

Obfitość debiutów. Dwudziestka finalistów Literackiej Nagrody Nike

Literacka Nagroda Nike. Gala rozdania w 2022 r. Literacka Nagroda Nike. Gala rozdania w 2022 r. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Naturą nagród jest to, że zawsze czegoś brakuje, ale tym razem więcej w tym zestawie cieszy.

Ogłoszona dwudziestka nominowanych książek do Literackiej Nagrody Nike, która zostanie przyznana w tym roku po raz 27., jest różnorodna, pokazuje rok, który był bogaty w ciekawe debiuty. Nie zabrakło powieści, eseistyki, reportaży, książek poetyckich i historycznych. Wśród nominowanych jest też tegoroczny laureat Paszportu POLITYKI Grzegorz Piątek z „Gdynią obiecaną”.

Aż sześć debiutów znalazło się na liście, wśród nich choćby bardzo dobre książki Wiktorii Bieżuńskiej i Małgorzaty Żarów. Cieszy obecność Zyty Rudzkiej i Piotra Sommera czy Sabiny Jakubowskiej, której „Akuszerki” były odkryciem zeszłego roku. Dużo się mówiło, i słusznie, o „Dziadach i dybukach” Jarosława Kurskiego. Reportaż historyczny Anny Bikont „Cena” pokazuje nieznany fragment powojennej rzeczywistości. Dobrze, że znalazło się też miejsce dla znakomitej książki Andrzeja Bieńkowskiego „Trzymałem węża w garści” o wiejskich muzykantach.

Naturą nagród jest to, że zawsze czegoś brakuje, ale tym razem więcej w tym zestawie cieszy. Laureata poznamy 1 października. Fundatorami Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2023

1. Andrzej Bieńkowski, „Trzymałem węża w garści”, Prószyński i S-ka
2. Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Wydawnictwo Cyranka
3. Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, Wydawnictwo Czarne
4.

Reklama