Kultura

Zaangażowane spojrzenie kobiecego dokumentu. HER Docs Forum w Warszawie

Kadr z filmu „Feminizm WTF” Kadr z filmu „Feminizm WTF” mat. pr.
„Czy kino dokumentalne może być narzędziem zmiany społecznej i przede wszystkim służyć osobie, na którą skierowany jest obiektyw?”, pytają organizatorki HER Docs.

Po dwóch udanych edycjach HER Docs Festivalu, które odbyły się w latach 2021 i 2022, organizatorki imprezy zapraszają widzki i widzów na HER Docs Forum. W warszawskiej Kinotece odbywają się pokazy filmów, dyskusje i spotkania branżowe – w tym roku pod hasłem „zaangażowane spojrzenie”. W programie m.in. nowy dokument Isabel Coixet oraz przegląd krótkich metraży reżyserek z Ukrainy.

Nowy, lepszy świat

„Czym jest zaangażowane spojrzenie (engaged gaze) i czym ono jest w kinie dokumentalnym? Czy patrząc, obserwując, rejestrując, można być zaangażowaną? Czy patrzenie nie oznacza jednocześnie obojętności i niemożliwości działania w danym momencie? Czy kino dokumentalne może być narzędziem zmiany społecznej i przede wszystkim służyć osobie, na którą skierowany jest obiektyw?”, piszą w materiałach prasowych organizatorki HER Docs.

W programie forum znalazły się więc filmy, których celem jest nie tylko pokazanie rzeczywistości z kobiecej perspektywy, lecz również próba wskazania kierunku zmian, pozwalających na budowanie równościowego, bezpieczniejszego świata. „W poszukiwaniu zielonych miast” w reżyserii Manon Turiny i François Marques’a jest opowieścią o próbach ekologicznej odmiany metropolii – często podejmowanych oddolnie, bez udziału miejskich władz. „Feminizm WTF” Kathariny Mückstein jest utrzymanym w teledyskowym stylu i kampowym klimacie podręcznikiem feminizmu (także dla wszystkich, którzy i które się tego słowa tak bardzo boją). „Żółty sufit” wybitnej hiszpańskiej reżyserki Isabel Coixet to opowieść o członkiniach zespołu teatralnego, które przez lata były gnębione, a także wykorzystywane seksualnie przez cenionego pedagoga – niezwykle ważny film, kolejny głos na temat pielęgnowanego (także przez media) kultu wybitnych postaci świata kultury, którym – rzekomo – można więcej wybaczyć w imię sztuki.

Bezpieczna przestrzeń

HER Docs Forum to jednak nie tylko filmy i spotkania z ich twórczyniami. Dyskusje i debaty mają być okazją do stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla kobiet, miejscem umożliwiającym rozwój, swobodną wymianę doświadczeń i poglądów, a także dającym wsparcie dokumentalistkom z Ukrainy i niezależnym twórczyniom z Białorusi (ich filmy także będzie można zobaczyć na seansach w Kinotece). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny i choć na niektóre z nich brakuje już wejściówek, widzki i widzowie będą wpuszczani na seanse w ramach możliwości.

Szczegółowy program na stronie Kinoteka.pl, dodatkowe informacje na Herdocs.pl.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną