Po dwóch udanych edycjach HER Docs Festivalu, które odbyły się w latach 2021 i 2022, organizatorki imprezy zapraszają widzki i widzów na HER Docs Forum. W warszawskiej Kinotece odbywają się pokazy filmów, dyskusje i spotkania branżowe – w tym roku pod hasłem „zaangażowane spojrzenie”. W programie m.in. nowy dokument Isabel Coixet oraz przegląd krótkich metraży reżyserek z Ukrainy.
Nowy, lepszy świat
„Czym jest zaangażowane spojrzenie (engaged gaze) i czym ono jest w kinie dokumentalnym? Czy patrząc, obserwując, rejestrując, można być zaangażowaną? Czy patrzenie nie oznacza jednocześnie obojętności i niemożliwości działania w danym momencie? Czy kino dokumentalne może być narzędziem zmiany społecznej i przede wszystkim służyć osobie, na którą skierowany jest obiektyw?”, piszą w materiałach prasowych organizatorki HER Docs.
W programie forum znalazły się więc filmy, których celem jest nie tylko pokazanie rzeczywistości z kobiecej perspektywy, lecz również próba wskazania kierunku zmian, pozwalających na budowanie równościowego, bezpieczniejszego świata. „W poszukiwaniu zielonych miast” w reżyserii Manon Turiny i François Marques’a jest opowieścią o próbach ekologicznej odmiany metropolii – często podejmowanych oddolnie, bez udziału miejskich władz. „Feminizm WTF” Kathariny Mückstein jest utrzymanym w teledyskowym stylu i kampowym klimacie podręcznikiem feminizmu (także dla wszystkich, którzy i które się tego słowa tak bardzo boją). „Żółty sufit” wybitnej hiszpańskiej reżyserki Isabel Coixet to opowieść o członkiniach zespołu teatralnego, które przez lata były gnębione, a także wykorzystywane seksualnie przez cenionego pedagoga – niezwykle ważny film, kolejny głos na temat pielęgnowanego (także przez media) kultu wybitnych postaci świata kultury, którym – rzekomo – można więcej wybaczyć w imię sztuki.
Bezpieczna przestrzeń
HER Docs Forum to jednak nie tylko filmy i spotkania z ich twórczyniami. Dyskusje i debaty mają być okazją do stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla kobiet, miejscem umożliwiającym rozwój, swobodną wymianę doświadczeń i poglądów, a także dającym wsparcie dokumentalistkom z Ukrainy i niezależnym twórczyniom z Białorusi (ich filmy także będzie można zobaczyć na seansach w Kinotece). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny i choć na niektóre z nich brakuje już wejściówek, widzki i widzowie będą wpuszczani na seanse w ramach możliwości.
Szczegółowy program na stronie Kinoteka.pl, dodatkowe informacje na Herdocs.pl.