Kultura

Lato z gwiazdkami

Letnie hity: tego będziemy teraz słuchać. Są znajome nuty w tej masie nowych nazwisk

Kizo i Bletka Kizo i Bletka Bartek Wiski
Tego lata w kurortach dominować będzie rap na tanecznych rytmach. A przemysł sezonowych hitów działa coraz szybciej i w ścisłym połączeniu z rynkiem internetowych influencerów.

W nostalgicznym „Gelato” z sierpnia 2023 r. Taco Hemingway podśmiewał się, że niebawem niecierpiące chłodu modelki będą pytać w mediach społecznościowych, gdzie się podziało lato. Stało się tak jednak miesiąc wcześniej – gdy dziewczyny tworzące grupę Modelki wydały pierwszy singiel. Od strony technicznej odpowiadają za ten utwór producent Vłodarski i wokalista Antony Esca. To oni, wraz z piosenkarką Ulą Kowalską, zwyciężczynią transmitowanego w TVN talent show „Mali giganci” i uczestniczką preselekcji do Eurowizji Junior, wpadli na pomysł stworzenia rapowego girlsbandu. Niedługo później dodano do niego występującą niegdyś w programie „The Voice Kids” Agnieszkę Nowakowską i śpiewającą covery na TikToku Zuzannę Fijak. Artystki brzmią podobnie, lecz ze względu na wizerunek prezentują się jak muzyczna odpowiedź na bohaterki bajki „Atomówki”. Szybko zaczęto je określać mianem industry plant, czyli bytu scenicznego wykreowanego przez szukającą zysku wytwórnię. Choć osoby tworzące projekt przekonują, że gigantyczny Universal finansuje im tylko teledyski.

ModelkiMateusz WowroModelki

„Chyba że z tobą”, pierwszy ogromny przebój wokalnego tercetu i aktualny numer jeden streamingowej listy bestsellerów, to z pewnością wynik udanego testowania rynku. Zanim utwór doczekał się uznania, jego fragment, umieszczony przedpremierowo na TikToku, stał się hitem sieci. Co przesądziło o tak dużym sukcesie? Wydaje się, że po równo zaraźliwość popowej melodii i egalitarność, która pobrzmiewa w wersach o jeżdżeniu starym BMW, jedzeniu w McDonald’s i prowadzeniu niezobowiązujących rozmów przy niedrogim winie. Żeby podkreślić status nowych gwiazd, wytwórnia zadbała, by utwór zremiksował ceniony angielski producent Jax Jones. Skuteczność oryginału potwierdza nie tylko liczba odsłuchów w Spotify (ponad 23 mln) i obecność na wysokich miejscach letnich playlist, ale i osiągnięcie szczytu listy przebojów Eski.

Polityka 28.2024 (3471) z dnia 02.07.2024; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Lato z gwiazdkami"
Reklama