Kultura

Skradzione dzieło odnalazło się w Holandii. Gdańsk czekał pół wieku

„Kobieta niosąca żar” Pietera Breughla Młodszego odnalazła się po pół wieku. „Kobieta niosąca żar” Pietera Breughla Młodszego odnalazła się po pół wieku. Museum Gouda / mat. pr.
Znalazła się „Kobieta niosąca żar” Pietera Brueghla Młodszego, skradziona z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Tajemnicza sprawa sprzed pół wieku zmierza w stronę happy endu.

Do kradzieży doszło prawdopodobnie w 1974 r. Z Muzeum Narodowego w Gdańsku zniknęły wtedy dwa dzieła, w tym właśnie obraz Pietera Brueghla Młodszego „Kobieta niosąca żar”. To jedna z głośniejszych kradzieży w powojennej historii Polski. Tym większe jest zaskoczenie, że najwyraźniej szykuje się podróż powrotna.

Czytaj też: Oblężone zamki i szturm na MSN. Sprawdziliśmy, do jakich galerii chodzili Polacy w 2024 roku

Dawno niewidziany Brueghel

Pochodzące z pierwszej połowy XVII w. dzieło jest miniaturą o średnicy niecałych 20 cm. Olej na desce nie jest może obrazem wielkich rozmiarów, niemniej to dzieło mistrza. Przypomnijmy okoliczności jego zaginięcia: oryginał został wyjęty z ramy i zastąpiony kopią. Nie ma nawet pewności, kiedy właściwie doszło do „podmiany”. Kradzież wyszła na jaw zupełnie przypadkiem w kwietniu 1974 r. Sprzątaczka nieopatrznie trąciła obraz, który runął ze ściany. Myślała, że zniszczyła oryginał.

Ale była to tak naprawdę reprodukcja. Sprawdzono też inne dzieła i okazało się, że z Gdańska zniknął jeszcze szkic „Ukrzyżowanie” Antona van Dycka. Na trop złodziei nigdy nie natrafiono. Tajemnica pozostawała nierozwiązana przez kolejnych 50 lat, nadzieja na odnalezienie z każdym rokiem tylko się kurczyła.

Tymczasem w zeszłym roku obraz pojawił się na wystawie w Holandii. Mało tego, był promowany jako... „niewidziany przez ostatnich 40 lat”. No cóż, życie pisze najlepsze scenariusze.

Czytaj też: Kultowy magazyn wybrał najważniejsze budowle XXI w.

Kobieta niosąca żar

„Kobieta niosąca żar” po dekadach wypłynęła na powierzchnię. Obraz został pokazany na wystawie w Goudzie jako dzieło z prywatnej kolekcji. Sprawą niebawem zajęli się dziennikarze magazynu artystycznego „Vind”, rozpoznali dzieło i nagłośnili sytuację. Obraz jest już zabezpieczony przez policję, która potwierdziła jego autentyczność. Służby badają, w jaki sposób trafił do kolekcji.

Co dalej? Zapewne wróci do Gdańska. Kiedy? Trudno powiedzieć. Wszystko teraz w rękach ministerstwa kultury, które, cytując rzecznika resortu, „podejmuje wszelkie działania, by dzieło trafiło do macierzystej kolekcji”. Zapytany przez media dyrektor MNG skomentował sprawę następująco: „Mogę powiedzieć jedynie, że jeśli ten obraz miałby wrócić do Gdańska, to bylibyśmy z tego powodu dumni i z pewnością będziemy o tym szeroko informowali”.

Czytaj też: Gdańsk wciąż nie ma godnego muzeum sztuki współczesnej. Weźmie przykład z MSN?

Sąd ostateczny

Przypomnijmy, że z widoku publicznego zniknął ostatnio „Sąd Ostateczny”. Obraz, dla którego większość gości specjalnie wybierała się do gdańskiego muzeum, nie będzie dostępny dla zwiedzających przez dwa lata. Trafił w ręce konserwatorów i badaczy. Może całkiem sporą lukę po tryptyku Memlinga wypełni częściowo miniatura Brueghla? Oczywiście, jeżeli wróci na czas. Tak czy inaczej, losy obrazu to materiał na scenariusz filmu sensacyjnego. Aż się prosi o przeniesienie na ekran.

Historia „Kobiety niosącej żar” przede wszystkim napawa nadzieją. Kradzieży dzieł z polskich zbiorów było przecież więcej, niewyjaśnionych zagadek mamy sporo i wszystkie czekają na happy end. Skoro odnalazł się Brueghel, to może „Portret młodzieńca” Rafaela, który zaginął 80 lat temu, również pewnego dnia wypłynie na powierzchnię?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną