Film

Blisko z daleka

Oglądaliśmy je również w Warszawie, wywieszone na ogrodzeniu parku w Łazienkach. Przechodzący ludzie zatrzymywali się przed niezwykłymi obrazami, na których gejzer w Yellowstone przypomina wielkie błyszczące oko, Paryż – miasto ułożone z tysięcy małych, szarych pudełek, a rzeka ze spływem drewna wygląda jak trudne zadanie z geometrii.

Dokument „Ziemia z nieba” przedstawia postać autora zdjęć Yanna Arthura Bertranda, który, jak to w życiu bywa, całkiem przypadkiem odnalazł swoją pasję. Był dyrektorem ogrodu zoologicznego, potem zaczął fotografować zwierzęta, aż wreszcie odkrył inny sposób patrzenia na ziemię. Wykonanie krajobrazowej sesji z nieba to wielkie przedsięwzięcie nie tylko techniczne, ale także wymagające pokonania barier biurokratycznych, a i własnego strachu przed niebezpiecznymi ujęciami.

Najbardziej poruszające w tym filmie są jednak refleksje ludzi z różnych krajów po obejrzeniu wystawy. Dla wielu z nich przeżycie estetyczne staje się impulsem do rozważań egzystencjalnych, przemyśleń na temat natury i Boga. Może wszystko zależy od sposobu patrzenia na świat: im więcej piękna chce się dostrzec, tym więcej się widzi.

Ziemia z nieba, francuski film dok., 21 stycznia, godz. 10.20; 28 stycznia, godz. 13.15, Planete

Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną