Film

Blisko z daleka

Oglądaliśmy je również w Warszawie, wywieszone na ogrodzeniu parku w Łazienkach. Przechodzący ludzie zatrzymywali się przed niezwykłymi obrazami, na których gejzer w Yellowstone przypomina wielkie błyszczące oko, Paryż – miasto ułożone z tysięcy małych, szarych pudełek, a rzeka ze spływem drewna wygląda jak trudne zadanie z geometrii.

Dokument „Ziemia z nieba” przedstawia postać autora zdjęć Yanna Arthura Bertranda, który, jak to w życiu bywa, całkiem przypadkiem odnalazł swoją pasję. Był dyrektorem ogrodu zoologicznego, potem zaczął fotografować zwierzęta, aż wreszcie odkrył inny sposób patrzenia na ziemię. Wykonanie krajobrazowej sesji z nieba to wielkie przedsięwzięcie nie tylko techniczne, ale także wymagające pokonania barier biurokratycznych, a i własnego strachu przed niebezpiecznymi ujęciami.

Najbardziej poruszające w tym filmie są jednak refleksje ludzi z różnych krajów po obejrzeniu wystawy. Dla wielu z nich przeżycie estetyczne staje się impulsem do rozważań egzystencjalnych, przemyśleń na temat natury i Boga. Może wszystko zależy od sposobu patrzenia na świat: im więcej piękna chce się dostrzec, tym więcej się widzi.

Ziemia z nieba, francuski film dok., 21 stycznia, godz. 10.20; 28 stycznia, godz. 13.15, Planete

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną