Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

O totalitaryzmie z morałem

Groteskowa wizja rozwoju radzieckiej kosmonautyki, czyli o propagandzie sukcesu.

Zbiór trzech debiutanckich opowiadań Wiktora Pielewina „Omon Ra i inne opowieści” to zjadliwa satyra na rozpad Związku Radzieckiego. Przewrotna, groteskowa wizja rozwoju radzieckiej kosmonautyki, polegająca na sianiu propagandy sukcesu i ukrywaniu technologicznego zacofania, zawarta w tytułowym opowiadaniu „Omon Ra”, nie jest li tylko szyderstwem z cywilizacyjnego zapóźnienia.

Pokazując mechanizm wykorzystywania przez władzę naiwnych dziecięcych marzeń adeptów lotnictwa, którzy wysyłani są w kosmos niczym kamikadze, Pielewin drąży w istocie problem manipulacji świadomością zwykłych ludzi bezustannie przez system okłamywanych. Bohater opowiadania nie zdaje sobie sprawy ze swojego położenia, tak samo jak kurczaki hodowane w wielkich fermach-kołchozach, posyłane taśmowo na rzeź w opowiadaniu „Samotnik i Sześciopalcy”. Albo jak pasażerowie zamknięci w nigdy niezatrzymującym się pociągu z „Żółtej strzały”. Jednak w pewnym momencie prawda o kłamstwie do niektórych dociera.

Każde z opowiadań Pielewina rozgrywa się na styku dwóch światów: sztucznej scenerii pilnie strzeżonej przez uprzywilejowaną kastę i przypadkowo odkrywanej, bliżej nieokreślonej realności, za którą czai się tajemnica albo pustka. Z uwagi na niebywałe wręcz wyczulenie pisarza na wszelkiego rodzaju absurdy oraz jego umiejętność łączenia kilku stylów naraz – od konwencji science fiction po mistyczną baśń – amerykańscy krytycy przypięli mu łatkę czołowego postmodernisty, europejskiego odpowiednika Josepha Hellera, który gładko i dowcipnie rozprawił się z mitem amerykańskiej armii w „Paragrafie 22”. Kolejne znakomite książki Rosjanina tę opinię tylko potwierdziły.
 

Wiktor Pielewin, Omon Ra i inne opowieści, przeł. Ewa Rojewska-Olejarczuk, Wyd. W.A.B., Warszawa 2007, s. 304
 


 

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną