Książki

Powieść z metafor

Recenzja książki: Ewa Lipska, Sefer

Powieść składa się z samych aluzji i metafor

Wiedeńskiego psychoterapeutę Jana Sefera prześladuje polska, wojenna przeszłość jego ojca. Postanawia pojechać do Krakowa. Tę decyzję wspiera ciotka, a właściwie jej duch, który pokazuje mu się to w niespodziewanych sytuacjach i kiwa znacząco palcem. Sefer przybywa więc do Krakowa i udziela się towarzysko: pani mecenasowa, pani doktorowa, kawiarnia Luwr. Dochodzi do wniosku, że gdyby ten kraj był jego pacjentem, położyłby go w klinice, bo ewidentnie cierpi na lęk przed Europą. Po co dokładnie jedzie? Po rodzinne zdjęcia z przeszłości? Odwiedzić dom, w którym ukrywał się ojciec? Być może, choć w tej prozie nic nie jest jasne ani oczywiste.

Pierwsza powieść poetki Ewy Lipskiej „Sefer” jest specyficzna, wydaje się, że zamiast fabuły dostajemy zbiór osobnych zdań. Każde chce przyciągnąć uwagę czytelnika. Każdy dialog musi zamykać paradoksalna lub zabawna puenta, przynajmniej taka: „Jak się czujesz? – Jak serwis Rosenthala oddany do lombardu”. Cała powieść składa się z samych aluzji i metafor. Okazuje się, że to, co jest siłą poezji, nie zawsze sprawdza się w prozie. Nagromadzenie środków poetyckich sprawia, że narracja jest manieryczna jak „makijaż chłodnego grudnia”. Oczywiście, ta opowieść wyrasta ze zmęczenia tradycyjną fabułą mówiącą o nostalgicznym powrocie do przeszłości. Szkoda tylko, że ta ciekawa próba innej narracji o demonach przeszłości zamienia się w ciąg porównań i cytatów prześcigających się w atrakcyjności. To tak, jakby w chórze każdy chciał być solistą.

Ewa Lipska, Sefer, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009, s. 138 

 

Polityka 25.2009 (2710) z dnia 20.06.2009; Kultura; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Powieść z metafor"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Na północ od Madrytu – kastylijskim szlakiem zamków i wina

Niecałe trzy godziny lotu do hiszpańskiej stolicy i krótka jazda samochodem przenoszą nas w samo serce Krainy Zamków. Teraz jest najlepszy moment, bo tłumy turystów zniknęły, a winiarze z La Rioja czekają z poczęstunkiem.

Paweł Moskalewicz
25.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną