Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Fogg Młynarskiego i Maseckiego

Recenzja płyty: Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, „Fogg – pieśniarz Warszawy”

materiały prasowe
Oto ciąg dalszy eksploracji muzycznej przeszłości w wykonaniu Jana Młynarskiego, Marcina Maseckiego i towarzyszących im muzyków.

Tym razem na nowo odkrywane są piosenki śpiewane kiedyś przez Mieczysława Fogga. Na płycie znalazło się 14 bardzo różnych utworów, począwszy od tanecznych (rumba „Ameryka”), poprzez miłosno-liryczne („Nic o tobie nie wiem”), po dramatyczny song okupacyjny „Warszawo ma”. Zgodnie z tytułem albumu akcent warszawski dominuje. Nie tylko dlatego, że w wielu piosenkach Warszawa jest tematem, ale przede wszystkim dlatego, że przywołuje się tu przedwojenne zwłaszcza stołeczne klimaty muzyczne – dawnych jazzbandów, kabaretów, rewii czy wreszcie podwórkowych orkiestr. Oczywiście, podobnie jak w przypadku płyty „Noc w wielkim mieście”, odbywa się to raczej dyskretnie niż dosłownie, niekiedy w tle, albo w dłuższym intro, czasem w croonerskiej manierze wokalnej Janka Młynarskiego albo w głosach Agaty Kuleszy i Joanny Kulig, które równie dobrze pasowałyby do występów w Adrii, jak i śpiewu ulicznego. Jest jeszcze jazz, słyszalny w fortepianowych popisach Maseckiego, w sekcji rytmicznej i partiach dęciaków. I tym sposobem przypomniany został Mieczysław Fogg – bez sztampy, odkrywczo i z wielkim szacunkiem należnym pomnikowemu artyście warszawskiemu.

Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, Fogg – pieśniarz Warszawy, Agora

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Fogg Młynarskiego i Maseckiego"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną