Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Na scenie

Najlepsze sztuki w 2006 roku wg Anety Kyzioł

1. Na szczytach panuje cisza, reż. Krystian Lupa. Teatr Dramatyczny w Warszawie – kreowanie autorytetów jako gałąź przemysłu; ironiczny i bardzo gorzki portret naszej cywilizacji z wielką rolą Mai Komorowskiej.

2. Tartuffe albo Szalbierz, reż. Jacques Lassalle. Teatr Narodowy w Warszawie – reżyser z Comédie Française nad Wisłą, efektem jest klasyka wystawiona zgodnie z francuską zasadą BCBG – szykownie i w dobrym guście.

3. Sen nocy letniej, reż. Maja Kleczewska. Stary Teatr w Krakowie – Szekspir w nocnym klubie, czyli nagie instynkty na wolności; pozbawiony sentymentów raport o ciemnej stronie człowieka.

4. Transfer!, reż. Jan Klata. Teatr Współczesny we Wrocławiu – polscy i niemieccy wypędzeni opowiadają ze sceny o swoich losach; wstrząsające świadectwo czasu, w którym historia oszalała, zarazem przestroga na przyszłość.

5. Bomba, reż. Maciej Kowalewski. Teatr Montownia w Warszawie – przedsięwzięcie offowe z 23 profesjonalnymi aktorami, trzema ekranami i lądowaniem amerykańskiej ekipy filmowej, która w prowincjonalnym polskim miasteczku kręci sceny z pogromu Hiroszimy; groteskowy portret Polski B.

6. Kartoteka, reż. Michał Zadara. Teatr Współczesny we Wrocławiu – Różewicz w metrze, czyli arcyciekawa próba odpowiedzi pokolenia trzydziestolatków na pytanie o powody swojego wypalenia i odmowy uczestnictwa w życiu publicznym.

7. Baal, reż. Marek Fiedor. Teatr im. Kochanowskiego w Opolu – wszystko, co wstydliwie chowamy przed innymi, wyciągnięte na światło dzienne; Brecht bez lukru, udanie powracający na nasze sceny po latach niebytu.

8. Giovanni, reż. Grzegorz Jarzyna. TR w Warszawie – ambitna próba prześledzenia ewolucji mitu Don Juana za pomocą połączonych sił teatru i opery; piękne głosy, wspaniała scenografia i banalne wnioski.

9. Ofiara Wilgefortis, reż. Piotr Tomaszuk. Teatr Wierszalin w Supraślu – nagie piersi drewnianej figury świętej, która w obronie czystości wymodliła sobie brodę, tak wzburzyły radnego sejmiku wojewódzkiego Zbigniewa Pukszę z LPR, że zaapelował o „przegonienie kijem” grupy z Podlasia. Bezskutecznie.

10. Ryszard III, reż. Jan Klata. Schauspielhaus w Grazu – polski teatr coraz silniej obecny jest na świecie, nasze zespoły zapraszane są na zagraniczne festiwale, a reżyserzy – Lupa, Warlikowski, Jarzyna, Klata, a wkrótce także Kleczewska – z powodzeniem pracują w teatrach niemieckich, austriackich, francuskich, słowackich, rosyjskich, izraelskich czy amerykańskich.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną