Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Wielkie powietrzne przestrzenie

Recenzja wystawy: „Wyspiański”

Apollo. System Kopernika. Projekt witraża do Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, 1904 r. Apollo. System Kopernika. Projekt witraża do Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, 1904 r. Muzeum Narodowe w Krakowie
Wystawa, której nie wolno pominąć.

Gdyby artysta żył, mógłby sam siebie sparafrazować i wykrzyknąć: „Wystawę swą widzę ogromną!”. Kuratorzy zadbali bowiem, by widza powalić na kolana prezentacją skali, rozmachu i wielowątkowości dokonań mistrza. Liczba 500 eksponatów mówi tu sama za siebie. Mamy zatem i kameralne portrety rodzinne czy pejzaże Krakowa, i spektakularne, ogromne projekty witraży. Miłośnicy biografii mogą się zachwycić domowymi pamiątkami, a designu – efektownymi projektami aranżacji wnętrz, mebli i żyrandoli, ale też… haftowanych makatek. Wielką zaletą wystawy jest mnogość rysunków i szkiców, ukazujących warsztat artysty. A przecież wypada do tej listy jeszcze dorzucić jego projekty typograficzne, scenograficzne i architektoniczne, teatralne kostiumy itd.

Twórcy wystawy okrasili ją dodatkowo okazałym katalogiem oraz interesującą ekspozycją poświęconą konserwacji dzieł Wyspiańskiego. Czy jest to zatem – używając modnego ostatnio przymiotnika – wystawa totalna? W aspekcie dokonań wizualnych Wyspiańskiego – niewątpliwie tak. Choć przy tak wielkim przedsięwzięciu można się było jednak pokusić o wygospodarowanie jeszcze dwóch kącików. Na wątek teatralny, na przykład przypominający fragmenty najsłynniejszych adaptacji jego dramatów oraz na recepcję sztuki mistrza i jej wpływ (niemały przecież) na kolejne pokolenia polskich artystów. Ale i bez tych elementów to wystawa, której nie wolno pominąć.

Wyspiański, Muzeum Narodowe w Krakowie, do 20 stycznia 2019 r.

Polityka 49.2017 (3139) z dnia 05.12.2017; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielkie powietrzne przestrzenie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
02.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną