Oto gdzie naprawdę leżą zjawiskowe miasta i krainy z „Gry o tron”
10 mln dolarów rocznie zarabia chorwacki Dubrownik na tym, że wcielił się w rolę głównego miasta serialu. Jakie inne miejsca powinni odwiedzić fani krajobrazów „Gry o Tron”?
King's Landing w Westeros, czyli Dubrownik w Chorwacji.
Mike McHolm/Flickr CC by 2.0

King's Landing w Westeros, czyli Dubrownik w Chorwacji.

Czy „Gra o Tron” uratuje Chorwację? – pytał kilka dni temu amerykański magazyn „Bloomberg”. Kraj wychodzi obecnie z kilkuletniej recesji – gorzej kryzys zniosły tylko Cypr i Grecja. Tym bardziej więc liczy na to, że popularność serialu emitowanego w ponad 170 krajach przełoży się także na liczbę turystów ściągających na zachodnie wybrzeże Bałkanów.

Już teraz gwałtowny wzrost liczby turystów odczuwa Dubrownik, który filmowcy zamienili King's Landing, czyli piękną w stolicę serialowych Siedmiu Królestw. – Mam nadzieję, że „Gra o Tron” uczyni dla naszego miasta to, co „Władca Pierścieni” zrobił dla Nowej Zelandii – mówił przed premierą nowego sezonu serialu burmistrz Dubrownika.

Biura turystyczne proponują specjalne wycieczki śladem bohaterów serialu, innym wystarczają przygotowane przez miasto mapki:

.
Dubrovnik Tourist Board/mat. pr.

.

Liczba turystów przyjeżdżających do Chorwacji od kilku lat rośnie średnio w tempie 10 proc. rocznie i w ubiegłym roku sięgnęła 13 mln gości. Sukces ten tłumaczy się właśnie fenomenem „Gry o Tron”.

Oprócz Dubrownika, serial kręcono w Splicie i Szybeniku. Tylko to pierwsze miasto zarabia około 10 mln dol. rocznie dzięki turystom, których przyciągnęło telewizyjne show. W tej chwili planowana jest budowa parku rozrywki dedykowanego serialowi. Co więcej, „Gra o Tron” tak bardzo rozsławiła scenerię Dubrownika, że na zdjęcia przyjeżdżają kolejni filmowcy. Miasto może więc liczyć na swoisty efekt kręgów na wodzie.

Ale Chorwacja to oczywiście niejedyny kraj, który regularnie odwiedza ekipa „Gry o Tron”. Jakim innym miejscom na Ziemi zawdzięczamy nieziemskie widoki z Westeros i innych serialowych krain?

Pustynne miasto Yunkai:

.
mat. pr.

.

Czyli starożytna osada w Maroko:

.
Maureen/Polityka

.

W poszukiwaniu armii Khaleesi przemierzała pustynne kraje, które w realnym świecie okazują się starożytnymi zabytkami Afryki Północnej.

Sceny umieszczone w twierdzy Yunkai kręcono w mieście Ajt Bin Haddu, z kolei Astapor zawdzięcza swoje piękno portowi As-Sawira. Oba miejsca znajdują się na liście listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną