Ludzie i style

Facebook chce zapobiegać samobójstwom. Ale jak?

Jeśli twój znajomy znajduje się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, natychmiast skontaktuj się z policją – zachęcają twórcy największego portalu społecznościowego.
.Flickr CC by 2.0.

Twórcy Facebooka, z którego korzysta 1,65 mld osób na całym świecie, regularnie informujących o swoim zachowaniu, nastrojach i planach, postanowili włączyć się w zapobieganie samobójstwom. Od dziś wszyscy użytkownicy Facebooka będą mieli dostęp do kilku nowych narzędzi, które mają ułatwić dotarcie do osób z myślami samobójczymi lub problemami z autoagresją.

„Podeszliśmy do tego poważnie, bo to ważny problem społeczny” – mówi Julie de Bailliencourt, specjalistka ds. bezpieczeństwa Facebooka. Według niej wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby tylko w otoczeniu był ktoś, kto zauważy niepokojące sygnały – również (a może zwłaszcza) te, które samobójcy zostawiają w internecie.

Jedną z tych technicznych możliwości jest rozbudowana, ale istniejąca już wcześniej opcja zgłaszania postu. Przycisk „report” (czyli „zgłoś”) znajduje się w prawym górnym rogu każdego opublikowanego wpisu. Dalej procedura wygląda następująco: Zgłoś post – Uważam, że to nie powinno znaleźć się na Facebooku – Zawiera pogróżki, propaguje przemoc lub samobójstwo – Autoagresja lub samobójstwo.

Wówczas otrzymamy listę możliwych reakcji: prywatna wiadomość do osoby, która zamieściła zgłoszony post („Twój post mnie poruszył i chcę Ci pomóc, jeśli sobie tego życzysz”); zwrócenie się o pomoc do bliskiego znajomego; prośba o sprawdzenie posta przez zespół Facebooka. Po wybraniu ostatniej możliwości zgłoszenie trafia do administratorów, pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – to oni decydują, co z nim zrobić dalej, np. zgłosić policji lub skierować do organizacji udzielającej pomocy.

.Facebook.

Zespół Facebooka ds. samobójstw przygotował również podstronę, na której znajdują się odpowiedzi na często zadawane pytania i sugestie, na jakie wpisy zwracać uwagę, np. te wyrażające poczucie osamotnienia, beznadziei, izolacji, nieprzydatności.

Wszystkie narzędzia stworzone we współpracy z organizacjami zajmującymi się tematem zdrowia psychicznego oraz ludźmi, którzy mieli bezpośrednie doświadczenie z próbami samookaleczenia bądź samobójstwa, początkowo udostępnione zostały w USA przy pomocy organizacji takich jak Forefront, Lifeline i Save.org.

Dziś, we współpracy z lokalnymi partnerami, Facebook udostępnia je na całym świecie we wszystkich wersjach językowych. W Polsce partnerem Facebooka jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Facebook zachęca, by to tam kierować niepokojące wpisy znajomych.

Inicjatywa Facebooka to odpowiedź na najwyższy od trzech dekad wskaźnik samobójstw w Stanach Zjednoczonych. Między 1999 a 2014 rokiem liczba samobójstw wzrosła o 14 proc. Wśród białych mężczyzn w wieku 45–64 o 43 proc., a wśród kobiet w tym samym przedziale wiekowym – aż o 63 proc. Zdecydowana większość z nich, bo aż 72 proc. Amerykanów i 77 proc. Amerykanek, a więc wśród nich również przyszli samobójcy, korzysta z Facebooka.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną