Ludzie i style

Skąd się wzięły czerwone kropki na plecach sportowców?

Stefan Wermuth/Reuters / Forum
Wypadek? Choroba? Otóż nie.

W mediach zagranicznych zawrzało. Od magazynu „Time” po „TeenVogue” dziennikarze łamali sobie głowę nad zdjęciami pleców amerykańskiego pływaka Michaela Phelpsa.

Podczas jednego z wyścigów pływackich na igrzyskach w Rio plecy pływaka były pokryte regularnymi, ciemnymi kropkami. Wypadek? Choroba? Otóż nie. Czerwone kropki zdobiące plecy pływaka były wynikiem… stawiania baniek.

W Chinach metoda ta stosowana jest od setek lat i jest częścią tradycyjnej sztuki lekarskiej tego kraju. W Polsce bańki przechodziły swoje wzloty i upadki, by dziś znaleźć swoje miejsce na obrzeżach oficjalnego nurtu medycyny. I choć wydaje się, że w naszym kraju metoda ma tyle samo entuzjastów co krytyków, to nie wywołuje tak gorącej dyskusji jak w USA.

A w Stanach emocje wokół baniek wciąż rosną. Czerwone kropki zdobią zarówno plecy sportowców, jak i gładkie ciała celebrytów. I o ile pomysłów Gwyneth Paltrow (która jest jedną z najbardziej znanych rzeczniczek pseudonauki) nikt nie bierze na poważnie, to zanim jakikolwiek specyfik zostanie zastosowany na niemal bezcennych organizmach sportowców, przechodzi szczegółową analizę grona lekarzy i specjalistów. Czy oznacza to, że można jednoznacznie odtrąbić skuteczność chińskiej medycyny tradycyjnej?

Jednym z amerykańskich sportowców, u których zauważono czerwone kropki, jest gimnastyk Alex Naddour. Jak twierdził w rozmowie z USA Today, stawianie baniek pomaga mu na bóle mięśni: – Bańki są sekretem mojego zdrowia podczas tego sezonu. Pomogły mi bardziej niż jakiekolwiek inne kosztowne metody i zaoszczędziły mnóstwo bólu.

Co na to eksperci? Wydaje się, że medycyna konwencjonalna ma do baniek dość ambiwalentny stosunek. Wśród lekarzy można się natknąć zarówno na specjalistów rekomendujących bańki, jak i na takich, którzy zdecydowanie stosowanie ich odradzają.

Niemniej bańki są stosowane, szczególnie w sporcie. – Stawianie baniek jest stosowane przez fizjoterapeutów do rehabilitacji układu mięśniowego. Nie jest to nic nowego – twierdzi dr. n. med. Andrzej Folga z Centrum Medycyny Klinicznej i Doświadczalnej w Warszawie.

Jednak, jak zaznacza, w przypadku wszystkich działań medycznych efekt placebo jest niezwykle ważny i nie można go nie doceniać. Można więc powiedzieć, że z jednej strony nikt nie potwierdził dobroczynnego działania baniek, ale też nikt nie udowodnił, że ich działanie opiera się jedynie na efekcie placebo.

Bańki można więc włożyć do jednej szuflady z innymi nieco dziwnymi metodami, które mają pomóc dojść sportowcom do szczytowej formy. O ich skuteczności można dyskutować lub (dla odważnych) przekonać się na własnej skórze. Ale to już działanie wyłącznie na własne ryzyko.

A dla tych, którzy nie pamiętają, czym jest stawianie baniek, krótka prezentacja przygotowana przez „The Independent”:

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną