Ludzie i style

Jak jednocześnie przetestować swoją moralność i pomóc stworzyć wrażliwe auto?

Jak jednocześnie przetestować swoją moralność i pomóc stworzyć wrażliwe auto?

Jak jednocześnie przetestować swoją moralność i pomóc stworzyć wrażliwe auto? Jak jednocześnie przetestować swoją moralność i pomóc stworzyć wrażliwe auto? Martin Ezequiel Sanchez / StockSnap.io
Stworzona przez inżynierów z MIT strona pomoże zaprojektować sztuczną inteligencję podejmującą moralne wybory.

Czym jest moralność? Politycy i osoby publiczne chętnie posługują się tym pojęciem. Zresztą prawdopodobnie każdy człowiek intuicyjnie wie, co jest moralne, a co nie. Ale próbując precyzyjnie zdefiniować moralność, największe umysły świata stają się bezradne. Jeszcze kilka lat temu problem ten należał do kategorii czysto filozoficznych rozważań, podnoszonych głównie w auli uniwersyteckiej. Sztuczna inteligencja pospiesznie się jednak rozwija i przenosi tę dyskusję w inne miejsca.

Od samoprowadzących się samochodów aż po inteligentne statki – sztuczna inteligencja powoli przejmuje zadania, które do tej pory należały do człowieka. Ale mimo że istnieją rozwiązania techniczne, które umożliwią samochodowi poruszanie się po drodze bez kierowcy, problem zaprogramowania maszynie moralności praktycznie uniemożliwia dalszy rozwój technologii. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku samojezdnych samochodów, które (po wypuszczeniu ich na ulice) muszą umieć podejmować decyzje w chwili potencjalnego wypadku.

Po co to wszystko?

Jak znaleźć matematyczną formułę, która opisze moralność i pozwoli samochodowi dokonać wyborów, które będą akceptowalne przez człowieka? Przed tym dylematem stanęli naukowcy z MIT. Mortal Machine jest rodzajem internetowego quizu, który stawia nas przed trudnymi moralnymi wyborami, dotyczącymi sytuacji drogowych. Wjechać w staruszkę czy w grupę dzieci? Zaryzykować życie pasażerów czy kobiety w ciąży, która przechodzi przez jezdnię? Uczestnicząc w quizie, odpowiadamy na kilkanaście podobnie trudnych pytań. Po co to wszystko?

Na podstawie odpowiedzi naukowcy wyliczą, które rozwiązania są uznawane przez ludzi za moralne, a które są absolutnie niedopuszczalne. Następnie wykorzystają to do zaprogramowania sztucznej inteligencji, która będzie prowadzić samochód i podejmować odpowiednie decyzje podczas niebezpiecznych sytuacji drogowych. Po wypełnieniu quizu dostaniemy krótkie podsumowanie, które ujawni zaszyte w naszej podświadomości stereotypy. Trzeba przyznać, że taka „zabawa w osądzanie” jest całkiem przyjemna, a przy tym służy rozwojowi nowych technologii. Do dzieła!

Aby wypełnić quiz, należy wejść na stronę Mortal Machine.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną