Sztuczna inteligencja podbija Dolinę Krzemową. Niedługo całkowicie zdominuje rynek nowych technologii
Zmiana jest już dobrze widoczna w amerykańskich hipermarketach.
.
Bossa Nova/mat. pr.

.

Dolina Krzemowa, położone na zachodzie Stanów centrum amerykańskiego przemysłu nowych technologii, znalazła nową obsesję. Po dekadzie zainteresowania mediami społecznościowymi i rozwijania ich oraz aplikacji mobilnych inwestorzy z Silicon Valley rozpoczyna nową erę w rozwoju.

Nowa era polega na koncentracji na rozwoju sztucznej inteligencji (SI, z ang. artificial intelligence, AI), która, jak wierzy wielu, jest obecnie najważniejszą z rozwijanych na świecie technologii i wkrótce będzie miała wpływ na branżę komputerową i internetową.

Zmiana jest już dobrze widoczna w Lowe’s Companies – amerykańskiej sieci hipermarketów. W sklepach pojawiły się prototypy kontrolerów inwentaryzacji wynalezione przez Bossa Nova Robotics. Bezszelestnie suną po sklepowych korytarzach, wykonując zadania, którą do tej pory wykonywane były ręcznie przez ludzi.

Robot Bossy potrafi automatycznie schodzić z drogi sprzedawcom i klientom oraz unikać przeszkód stojących na drodze. O swojej obecności informuje klientów prawdziwie ptasim śpiewem. Dodatkowo rozpoznaje kody kreskowe na półkach i wykorzystuje laser do wykrywania, których produktów brakuje w magazynie.

W Dolinie Krzemowej znajduje się obecnie co najmniej 19 firm, które już od ponad pięciu lat zajmują się projektowaniem samodzielnie jeżdżących samochodów osobowych i ciężarowych. Pracuje tu się też nad kilkunastoma rodzajami mobilnych robotów, w tym nad tymi, które mają być potem wykorzystywane jako boye hotelowe czy drony.

„Od kilku lat zauważaliśmy powolny wzrost zainteresowania inwestycjami w roboty, a teraz, nagle, nastąpił wielki bum. Obecnie już dziesiątki przedsiębiorstw koncentrują się na zapełnianiu konkretnych niszy robotów” – mówi Martin Hitch, szef Bossa Nova, której siedziba niedawno przeniosła się do San Francisco, położonego w Dolinie Krzemowej.

Sumy, jakie zaczęto wkładać w finansowanie sztucznej inteligencji, wzrosły ponadczterokrotnie od 145 mln w 2011 roku do 681 mln w 2015 roku (dane centrum analiz rynku CB Insights). Firma szacuje, że nowe inwestycje osiągną 1,2 mld dolarów do końca tego roku, co oznacza 76-procentowy wzrost w porównaniu do ubiegłego roku.

„Gdziekolwiek rodzi się nowa idea, Dolina Krzemowa to wcześniej wywęszy” – uważa Jen-Hsun Huang, szef Nvidia Corporation, firmy komputerowej, która powstawała, żeby produkować mikroprocesory graficzne do gier wideo, w ostatnim roku zmieniła profil i również przerzuciła się na sztuczną inteligencję.

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną